image

Yeni dönem başladı: Trafik cezası artık aracı kiralayana yazılacak

Kiralık araçlarla trafik kurallarını ihlal edenlere kesilen cezalar ruhsat sahibine değil, doğrudan aracı kiralayanlara gönderilecek.
Araç kiralamada yeni dönem başladı. Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanaklarının Düzenlenmesinde, Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’te yapılan değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yeni yönetmeliğe göre, kiralık araçlarda trafik kural ve ihlalleri üzerine ruhsat sahibine gelen ceza tutanakları, artık doğrudan aracı kiralayanlara gönderilecek.

Kararı yerinde bulunan araç kiralama firmalarının yetkilileri, plakalara gelen birçok cezayı tahsil edemediklerini, artık başkalarına yazılan cezaları ödemek zorunda kalmayacaklarını söyledi.

“Cezaların çoğunluğu tahsil edilemiyordu”

Eski sistemde yazılan trafik cezalarının doğrudan firmalara geldiğini anlatan Ege Kiralamacılar Derneği (EKDER) Başkanı Ercüment Çağlarhep, şunları söyledi:

“Eski sistemde yenilen trafik cezaları doğrudan firmalara geliyordu ve firmalarda araç başına yıllık 10 ile 20 bin lira arasında trafik cezası ödemek zorunda kalıyordu. Çünkü bu cezaların çoğunluğu tahsil edilemiyordu. Bu sebeple de adli süreç başlatılıyordu ve icraya kadar gidiyordu. Hal böyle olunca da araç kiralama firmaları çok fazla zarar görüyordu.

Biz de Kiralık Araç Bildirim Sistemi’ne (KABİS) kayıtlı olan araçlarda yenen trafik cezalarını, aracı kiralayanların ödemesi için birçok yere başvuruda bulunduk. Ankara Ticaret Odası’nın da girişimleriyle araç kiralamada artık yeni bir düzen oluştu.”

leave your comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading