resim

Şirketlerin Döviz Mevduatında Rekor Düşüş

Yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatı 4 Şubat ile biten haftada parite etkisinden arındırılmış şekilde 5,08 milyar dolar azaldı. Düşüşün 4,2 milyar dolarlık bölümü tüzel kişilerin döviz mevduatındaki çözülmeden kaynaklandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre, 4 Şubat haftasında tüzel kişilerin döviz mevduatları 3,3 milyar dolar gerileme kaydetti. Parite etkisinden arındırılmış düşüş ise 4,2 milyar dolar olarak kaydedildi.  Düşüş de tüzel kişilere yönelik kur korumalı mevduat ürünün etkili olduğu görüldü.

4 Şubat haftasında gerçek kişilerin döviz mevduatları 255 milyon dolar arttı. Parite etkisinden arındırılmış olarak bakıldığında gerçek kişilerin döviz mevduatları 911 milyon dolar geriledi.

Gerçek ve tüzel kişilerin toplam döviz mevduatları ise 225,1 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri 4 Şubat haftasında 4 milyar 442 milyon dolar artarak 114 milyar 656 milyon dolara çıktı.  4 Şubat haftasında bir önceki haftaya kıyasla 4 milyar 442 milyon dolar artarak 110 milyar 214 milyon dolardan 114 milyar 656 milyon dolara ulaştı. Artışta Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile yapılan 5 milyar dolarlık swap anlaşmasının yarısının geçen hafta cuma günü TCMB hesaplarına geçmesi ve ihracatçıların döviz gelirlerinin yüzde 25’inin TCMB’ye satışı gibi yeni adımlar etkili oldu.

Kaynak: TCMB

Abdullah KALIN / Ekonomist

yorumunuzu bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading