image

Piyasaya Genel Bakış

Dolar yatırımcıların doların değer kaybedeceğini öngörerek aldıkları pozisyonları azaltmaları ve Avrupa Merkez Bankası’nın euronun yükselişinden endişelendiği düşüncesiyle euro satmalarıyla dünkü kazanımlarını korudu.

Dolar bu yükseliş ile başlıca para birimleri karşısında =USD Salı günü gördüğü 28 ayın en düşük seviyesinin yaklaşık %1 üzerine çıkardı ve Haziran’dan bu yana arka arkaya ilk defa art arda iki gün değer kazandı.

Çok az sayıda analist bu yükselişin devam etmesini bekliyor, ancak dolar Asya piyasasındaki işlemlerde yatay seviyede kaldı ve Avustralya doları ve euro karşısında değer kazandı. Ancak, Çin’de Caixin/Markit hizmet sektörü satın alma yöneticileri endeksine (PMI) göre hizmet sektörünün toparlanmaya devam etmesiyle yuan yükseldi.

Euro EUR=EBS dün yaklaşık %0.5 geriledi ve Asya piyasasındaki işlemlerde dünkü dip seviyesi olan 1,1822 doları test etti.

Para politikası için kurun “önemli” olduğunu söyleyen ECB’nin baş ekonomisti Philip Lane’in Salı günü yaptığı açıklamalar, ECB’nin eurodaki yükselişe karşı ne yapacağı ya da herhangi bir şey yapıp yapmayacağı konusunda ayrıntı içermese de satışı tetikledi.

leave your comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading