image

Piyasaların Yönü

USDTRY… TCMB’nin Faiz Kararı Takip Edilecek… TCMB’nin kritik faiz kararı öncesinde Dolar TL kuru dün gerilediği 8.06-8.07 seviyelerinden yeni güne başladı. Sabah saatlerinde görece sakin bir seyir izleyen Dolar TL kurundaki hareketlerin bankalararası para piyasası açıldıktan sonra yerine oturması beklenebilir. Piyasada oluşan beklenti TCMB’nin bugün faizleri değiştirmeyeceğine işaret ederken, yeni başkanın ve değişen Para Politikası Kurulu üyelerinin ilk toplantısı sonrasında karar metnindeki ifadeler takip edilecektir.

EURTRY… Gözler TCMB’de Olacak… Euro TL kuru TCMB’nin faiz kararı öncesinde 9.70 seviyesinin biraz altında işlem görüyor.

EURUSD… Son 1 Ayın Zirvesinden Geri Çekildi… FED Başkanı Powell Washington Ekonomi Kulubü’nün düzenlediği sanal etkinlikte konuştu. Aralık ayındaki sözlü yönlendirmelerinde açıkladıkları hedeflere doğru daha fazla somut gelişme görmeleri durumunda varlık alımlarını azaltacaklarını ifade etti. Varlık alımlarını azaltmalarının büyük bir ihtimalle faiz artırmayı düşünmelerinden önce gerçekleşeceğini söyledi. FOMC üyelerinin açıklamaları ve dot plot grafikleri 2024 yılına kadar güçlü bir faiz artışını öngörmüyor. 27-28 tarihleri arasında gerçekleştirilecek faiz kararı toplantısı öncesinde FOMC üyeleri kamuoyuna demeç vermeye ara verecekler. Amerikan doları yükselen ABD-Rusya gerilimi ve Powell’ın açıklamaları sonrasında güçlenme eğiliminde. 1.20 sınırından dönen Euro dolar paritesinde Almanya’dan gelecek tüketici enflasyonu verisi takip edilecek.

XAUUSD… Spot Altın Güne Artıda Başladı… ABD ve Rusya arasındaki gerilim tırmanıyor. ABD Başkanı Joe Biden Rusya Devlet Başkanı Putin ile geçtiğimiz günlerde bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Piyasalar bu iki ülke arasındaki üst düzey teması olumlu olarak algıladıktan sonra ABD başkanı Biden, Solarwinds’in hacklenmesi ve ABD seçimlerine müdahale edilmesi sebebiyle Rus kurum ve kişilere yaptırım hazırlığına girişti. Jeopolitik risklerin gündeme gelmesi altın fiyatlarındaki hareketi canlandırdı. Diğer taraftan Powell’ın açıklamaları sonrasında Amerikan dolarındaki güç kazanma eğilimi altın fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı kuruyor.

GLDGR… Dolar TL kurundaki Düşüşün Etkisinde Geriledi… Ons altının 1,740 dolar seviyelerinde dengelenme çabası içerisine girdiği ortamda Dolar TL kurundaki gerilemeyi takip eden gram altın 452 TL seviyelerine geriledi. Bu hafta 460 TL seviyesini test eden gram altında TL’nin hafta başından bu yana dolar karşısında yüzde 0,87 değer kazanması da bu gerilemede etkili olurken spot altın fiyatlarındaki düşüş de önemli rol oynadı.

leave your comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading