resim

Piyasaların Yönü

USDTRY… TCMB Başkanı Faizlerin Enflasyonun Üzerinde Tutulacağı Açıklamasında Bulundu… TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu dün gün içerisinde açıklamalarda bulundu. Kavcıoğlu temel amaçları doğrultusunda ellerindeki araçları bağımsız ve etkin kullanmaya devam edecekleri, faizleri enflasyonun üzerinde tutacaklarını ve enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar sıkı para politikası duruşlarının devam edeceğini ifade etti. Dün gün içerisinde 8.45 seviyelerine kadar yükselen Dolar TL kuru, Kavcıoğlu’nun açıklamaları sonrasında 8.30 seviyelerine geriledi. Yurt içinde siyasi gelişmelerin takip edileceği işlem gününe Dolar TL kuru yataya yakın bir açılış yaptı. Gelişen piyasa ülke para birimleri üzerinde baskı kuran ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri dün %1.70 seviyelerine geri çekildikten sonra bugün %1.74 seviyelerinde bulunuyor. Dolar global bazda güç kazanma eğiliminde.

EURTRY… Yeni İşlem Gününde Sakin Bir Görünüm Sergiliyor…TL varlıklar majör para birimleri karşısında baskı altında kaldı. Euro TL kuru dün 9.93 seviyelerine kadar yükseldikten sonra TCMB başkanının açıklamaları sonrasında bir miktar geriledi. Yeni işlem gününde yataya yakın bir görünüm sergileyen Euro TL kuru 9.81 seviyelerinde işlem görüyor.

EURUSD… Dolar Global Bazda Güç Kazanıyor… ABD 10 yıl vadeli tahvil getirilerinin yükselmesiyle birlikte, dolar global bazda güç kazanırken, Euro Dolar paritesi 1.17 seviyesine yöneldi. Paritenin 1.1705 seviyelerindeki desteğini kırması durumunda 1.1640 seviyelerine kadar hareket alanı kazanması beklenebilir. Son 4 ayın en düşük bölgesinden toparlanması durumunda ise 1.1750 ve 1.18 seviyeleri direnç noktaları olarak izlenecektir.

XAUUSD… 2016 Yılından Beri En Kötü Çeyreklik Performansını Tamamlamaya Hazırlanıyor… ABD 10 yıl vadeli tahvil getirilerindeki yükseliş ve doların global bazda güçlü bir görünüm sergilemesi altın fiyatları üzerinde baskı kuruyor. ABD 10 yıl vadeli tahvil getirileri hafta başından bu yana 10 puana yakın yükselirken, ons fiyatı 1,677 $ seviyelerine kadar geri çekildi. ABD başkanı Biden bugün altyapı harcama planını açıklayacak. Altın yatırımcısı Biden’ın altyapı harcamalarının enflasyonist etkilerini ölçmeye çalışacak.

GLDGR…450 TL Seviyelerine Tutundu… Ons fiyatındaki zayıf seyre rağmen Dolar TL kurundaki yükselişe bağlı olarak 450 TL seviyesinin üzerine tutundu. Gram altın yeni işlem gününde Dolar TL kurundaki yükseliş ve global altın fiyatlarındaki düşüş arasında sıkışarak yataya yakın bir görünüm sergiliyor.

yorumunuzu bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading