resim

Piyasaların Yönü

USDTRY… Dolar TL Haftaya Sert Bir Yükselişle Başladı… Hafta sonu resmi gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı kararnamesi ile Naci Ağbal görevinden alındı, yerine Şahap Kavcıoğlu atandı. Kasım ayından bu yana merkez bankası ile piyasalar arasındaki iletişimin pozitif olması, TL varlıklardaki güçlenme eğilimi sonrasında yapılan görev değişikliği sonrasında, TCMB’nin artan kredibilitesi konusundaki belirsizlik, Asya piyasalarının açılışında TL varlıklar üzerinde sert bir satış baskısı yarattı. Dolar TL kuru kısa süre içerisinde 8.50 seviyelerine kadar yükseldikten sonra işlem hacimlerinin artmasıyla birlikte hareketler yerine oturdu. Bankalararası para piyasasının açılması ve işlem hacimlerinin artmasıyla birlikte Dolar TL kurundaki hareketlerin bir miktar daha yerine oturması beklenilebilir. Yeni TCMB başkanı ve Hazine Bakanı Lütfi Elvan’ın verdiği mesajlar piyasaları sakinleştirir gibi gözükse de bozulan güven algısı nedeniyle önümüzdeki süreçte Dolar TL kurundaki yukarı yönlü baskının devam etmesi beklenilebilir.

EURTRY… Bankalararası Piyasanın Açılmasıyla Birlikte Hareketler Yerine Oturdu… TL varlıklardaki satış baskısının yoğunlaşmasıyla birlikte 10.08 seviyesine yükselen Euro TL kuru, bankalararası para piyasasının açılmasıyla birlikte 9.42 seviyelerine kadar geriledi.

EURUSD… 1.19 Seviyesine Yöneldi… Euro Dolar paritesi ABD 10 yıl vadeli tahvil faizlerindeki gerileme ve Euro’nun global bazda güç kazanmasıyla birlikte sabah saatlerinde yönünü yukarı çevirdi. Euro Dolar paritesinde aşağı yönlü hareketlerde 1.1835 seviyelerinde 200 günlük ortalama destek noktası olarak takip edilirken, yukarı yönlü hareketlerde 1.1980 seviyeleri takip ediliyor.

XAUUSD… Haftaya Hafif Ekside Başladı… Tahvil faizlerindeki yükseliş ve doların global bazda güçlenmesiyle birlikte spot altın fiyatları satış baskısı altında kaldı. Güne 1,744 $ seviyelerinde başlayan altının ons fiyatı 1,730 $ seviyelerine geri çekildi. İki hafta üst üste yükseliş performansı sergileyen ons altın yeni haftaya hafif ekside başladı.

GAUTRY… Dolar TL Kurundaki Yükselişle 2021’in En Yüksek Seviyesini Gördü… Geçtiğimiz hafta 403 TL seviyelerine kadar geri çekilen gram altın, hafta sonu TCMB başkanlığında yaşanan değişimin Dolar TL kurunu %10’un üzerinde yükseltmesiyle birlikte yeni haftaya 475 TL seviyelerinden başladı. Dolar TL kurunun gelen mesajların etkisiyle gerilemesi sonrasında gram altın sabah saatlerinde 435 TL seviyelerinde işlem görüyor.

yorumunuzu bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading