resim

PİYASALARIN YÖNÜ

BIST100… Türkiye ve Yunanistan Arasındaki Diplomasi Trafiği Hız Kazandı… Bankacılık ve holding hisseleri öncülüğünde güne %0.17 artıda başlayan endeks gün boyunca kazançlarını korudu ve haftanın ikinci işlem gününü %0.84 değer kazancıyla 1,096 puandan tamamladı. Erdoğan ve Macron dün akşam saatlerinde bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiler. Görüşmede Türkiye-Fransa ve Türkiye-AB ilişkileri ele alındı. Doğu Akdeniz başta olmak üzere bölgesel gelişmeler konuşuldu. Global piyasalar yeni iş gününde risk iştahındaki yükselişin etkisiyle artıda başlasa da ABD ve Çin arasındaki gerginlik piyasaların yumuşak karnı olmayı sürdürüyor. Diğer taraftan koronavirüs salgını kaynaklı gelişmeler büyüme endişelerini canlı tutuyor. 24-25 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilmesi beklenen ve Doğu Akdeniz meselesi ekseninde Türkiye’ye yönelik yaptırımların görüşüleceği AB liderler zirvesi 1-2 Ekim tarihine ertelendi. Türkiye ve Yunanistan arasındaki diplomasi trafiği hız kazandı. İstikşafi görüşmeler İstanbul’da gerçekleştirilecek.

USDTRY…Dolar Global Bazda Değer Kazandı… Dolar TL kuru TCMB’nin kritik Eylül ayı toplantısı öncesinde 7.67 seviyesinin üzerini görerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra kısmi bir şekilde geri çekildi. Doların global bazda güç kazanmasıyla birlikte gelişen piyasa ülke para birimleri baskı altında kalmakta.

EURTRY… Gelişen Piyasa Ülke Para Birimleri Majör Para Birimlerine Karşı Direnmekte Zorlanıyor… Global risk iştahının zayıflaması gelişen piyasa ülke para birimleri üzerinde baskı yaratıyor. Dün kritik eşik olarak kabul edilen 9 seviyesini geçerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra kısmi bir şekilde geri çekildi.

EURUSD…Son 2 Ayın En Düşüğüne Geriledi… Euro Bölgesi PMI verileri öncesinde Euro Dolar paritesi 27 Temmuz tarihinden bu yana
gördüğü en düşük seviyeye geriledi. Haziran ayından bu yana euro alım opsiyonlarına olan büyük talep tersine dönmüş durumda. Lagarde’ın
kur seviyesini dikkate alacak bir para politikası anlayışı izleyeceklerini açıklaması da doların euro karşısında güç kazanmasını destek sağlayan
bir diğer faktör. FED ve ABD Hazine Bakanlığı küçük işletmelere ek mali destek verilmesini gündeme getirdiler.

XAUUSD…Dolardaki Güç Kaybının Etkisiyle 1900 $ Seviyesinin Altına Geriledi… Doların global bazda güç kazanmasıyla birlikte altının ons fiyatı son 1 ayın en düşük seviyelerine geriledi. FED Başkanı Jerome Powell’ın Kongre’de gerçekleştirdiği konuşmada FED’in güçlü toparlanmayı sağlayabilmek için ihtiyaç duyulanı yapacağını belirtti. ABD başkanlık seçimlerine ilişkin belirsizlikler ve genişlemeci para politikaları ons altın için yükseliş zemininin kuvvetli kalmasına yardımcı oluyor.

GAUTRY…Ons Fiyatındaki Düşüşün Etkisinde Geriledi… Dolar TL kurundaki yükselişe rağmen ons fiyatındaki gerileme gram altın fiyatlarını 464 TL seviyesine geriletti. Kayıplarının bir kısmını geri alan gram altındaki yükselişin devamı için ons altındaki hareketlerin takip edilmesi beklenebilir.

BRENT…Global Petrol Talebine İlişkin Gelişmeler İzleniyor… Talep görünümüne ilişkin belirsizliklerle birlikte petrol fiyatları geriledi. Amerikan Petrol Enstitüsü’nün açıkladığı haftalık ham petrol stokları verisine göre stokların azalma beklentisine karşın artması fiyatları aşağı çekti. Koronavirüs salgını kaynaklı gelişmeler takip ediliyor.

S&P500… Teknoloji Hisseleri Öncülüğünde Yükseldi… ABD hisse senedi piyasaları teknoloji hisselerindeki toparlanmayla birlikte pozitif bir görünüm sergiledi. Teknoloji devi Amazon’un hisseleri dün %5’in üzerinde değer kazanarak S&P500 endeksini sırtladı. Powell ekonomideki toparlanmanın olabildiğince güçlü olmasını sağlamak ve kalıcı hasarları sınırlamak adına FED’in bütün araçları kullanma konusunda kararlı olduğunu tekrarladı.

yorumunuzu bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading