image

PİYASALARIN YÖNÜ

USDTRY…TL Dolar Karşısındaki Güçlü Konumunu Sürdürüyor… Ocak ayında tüketici fiyatları yıllık %14.97 artışla %14.68’lik piyasa beklentisinin üzerinde geldi. Tüketici fiyatları Ocak ayında Aralık ayına göre %1.68 artış gösterdi. Global piyasalardaki iyimserlik gelişen piyasa ülke para birimlerine destek oluyor. Dolar TL kuru Salı günü 7.10 seviyesinin altını test ettikten sonra kısmi bir şekilde yükselmişti. 7.12-7.20 bandında dalgalanan Dolar TL kuru yeni işlem gününde 7.15 seviyesinin hemen üzerinde yataya yakın bir görünüm sergiliyor.

EURTRY…Euro TL Kurunda 6 Günlük Düşüş Serisi … Euro TL kuru 9 seviyesini aşağı yönlü kırılmasından sonra 6 günlük düşüş serisi devam ettirdi. TL varlıklar majör para birimlerine karşı güçlü durmaya devam ederken, 8.61-8.62 seviyelerinde yatay bir görünüm sergiliyor.

EURUSD…10 Yıllık ABD Tahvilleri Hafif Yukarıda… Euro Bölgesi tüketici enflasyonu Ocak ayında Aralık ayına göre %1.2, bir önceki Ocak ayına göre ise %0.9 yükseldi. Euro bölgesinde çekirdek enflasyon son 5 yılın en yüksek seviyesine çıktı. ABD’de özel sektör istihdamı 194 bin ile beklentilerin üzerinde geldi. ABD başkanı Biden 1.9 trilyon dolar tutarındaki mali teşvik paketi konusunda ısrarcı. Gerekirse Senatodaki Cumhuriyetçilerin baypas edilmesi de seçenekler arasında ve 1,400 $’lık yardım çekinin bir an önce gönderilmesi için aksiyon almak istiyor. Euro’daki zayıf görünüme ve ABD tahvil faizlerindeki yükselişe bağlı olarak dolardaki değer kazancı eğilimi devam ediyor. Siyasi krizin yaşandığı İtalya’da eski ECB başkanı Mario Draghi hükümet kurma görevini kabul etti.

XAUUSD… Ekonomideki Toparlanma Beklentileriyle Birlikte Geriledi… Mali yardımın büyüklüğü hala masada olsa da, Biden 1,400 $’lık yardım çeki konusunda geri adım atmadı. Aşı konusundaki gelişmeler ve global ekonomideki toparlanma sinyalleriyle birlikte ons altın hafta başında gördüğü 1,870 $ seviyelerinden 1,820 $ seviyelerine kadar gerilemiş durumda.

GAUTRY…420 TL Seviyesinin Altına Geriledi… Gram altın son 6 ayın en düşük seviyelerinde işlem görmeye devam etti. Dolar TL kurundaki
yatay seyir ve ons fiyatının gevşemesiyle birlikte 418 TL seviyelerine kadar geriledi.

leave your comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading