image

Piyasa Gündemi

ALTIN
Altın fiyatları doların yükselmesiyle geriledi ancak koronavirüs salgınının yarattığı tahribattan ekonomik toparlanmaya yönelik endişelerin etkisiyle haftayı artıda bitirmeye hazırlanıyor.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı XAU= dün 1.965,94 dolar ile 2 Eylül’den bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra bugün %0,8 düşüşle 1.938,53 dolara geriledi. Spot altın bu hafta %0,4 yükseldi.
PETROL
Petrol fiyatları koronavirüs salgınının yakıt talebini düşürmeye devam etmesiyle ve ABD stoklarındaki beklenmeyen artışın baskısıyla ikinci günde geriledi.

Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı LCOc1 dün yaklaşık %2 geriledikten sonra bugün %0,5 düşüşle 39,88 dolarda bulunuyor.

ABD hafif ham petrolü CLc1 önceki seansta %2 geriledikten sonra bugün %0,4 düşüşle 37,16 dolarda bulunuyor.
DOLAR/TL
Küresel piyasalar hafta başında yaşanan oldukça kuvvetli satış baskısının ardından nispeten daha sakin bir seyir izlerken, dolar/TL ise bu hafta 7,4970’e kadar yükseldikten sonra sınırlı da olsa düşüş eğilimine girdi.

Piyasalarda bugün Temmuz ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistikleri takip edilecek, dış piyasalarda ise ABD enflasyon verileri izlenecek. toplam 12 kurumun katılımı ile gerçekleştirdiği ankette, turizmdeki kısmı toparlanmaya rağmen ticaret açığının etkisiyle cari dengenin Temmuz ayında 2 milyar dolar açık vermesi bekleniyor.

Yıl sonu cari açık beklentileri ise belirgin artışını sürdürüyor. Güncel beklenti 26,5 milyar dolara yükselirken, Nisan ayına ilişkin anket döneminde yıl sonu cari açık beklentisi 8 milyar dolar civarında idi. paritesi dün piyasa tarafından yakından izlenen Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın euroya ilişkin açıklamaları ile dalgalandı. ECB, politika faizini sıfırda, mevduat faizi oranını eksi %0,5’te sabit tuttu.

leave your comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading