resim

PİYASA GÜNDEMİ

DOLAR/TL
Küresel piyasalar hafta başında yaşanan oldukça kuvvetli satış baskısı ardından nispeten daha sakin bir seyir izlerken dolar/TL ise 7,4970’e kadar yükseldikten sonra bu civarda yatay seyrediyor.

Salı günü gelişmekte olan para birimleri dolar karşısında %2’ye yakın değer kaybederken TL’deki değer kaybı %0,2 civarında kalmıştı. EM para birimlerinde dün %1 civarı kazanç yaşanırken TL dolar kaşısında yatay seyretti.
PETROL
Petrol fiyatları, ABD ham petrol stoklarının geçen hafta beklenmedik şekilde yükseldiğini gösteren veriler sonrasında yakıt talebindeki toparlanmanın hâlâ yavaş olduğuna dair kaygıların artmasıyla geriledi.

Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı LCOc1 %0.42 düşüşle 40.62 dolara inerken, ABD hafif ham petrolü CLc1 ise %0.63 gerilemeyle 37,81 dolara düştü.

American Petroleum Institute (API) verilerine göre, ABD’deki ham petrol stokları 4 Eylül ile biten haftada 3 milyon varil artış gösterdi. Analistler ise ABD petrol stoklarında 1,4 milyon varillik bir azalma olmasını bekliyorlardı.
[10:05, 10.09.2020] Mustafa Abi: ALTIN
Altın, doların zayıflamasıyla bir haftalık zirvesinin yakınında yatay seyretti.

Ancak yatırımcıların ECB para politikası toplantısı öncesinde büyük işlemler yapmaktan kaçınmalarıyla altın 8 dolarlık dar bir bantta işlem gördü.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı XAU= 1.945,87 dolar seviyesinde yatay seyrederken, ABD altın vadelileri GCv1 ise 1.955,50 dolar seviyesinde yatay seyretti.
DÖVİZ
Euro, işlemcilerin bugünkü Avrupa Merkez Bankası (ECB) para politikası toplantısında euronun yakın zamandaki değer artışı ve bunun enflasyona etkisiyle ilgili politika yapıcıların görüşlerine odaklanmalarıyla dolar karşısındaki kazanımlarını korudu.

Sterlin ise altı haftalık dip seviyesinin üstünde yatay seyretti ancak İngiltere ve Avrupa Birliği’nin ticaret anlaşması yapmada başarısız olacağı yönünde artan tedirginlik nedeniyle baskı altında kaldı.

Her ne kadar piyasalar ECB’nin faizi sabit tutmasını bekleseler de, yatırımcılar euronun bu ay ulaştığı iki yıllık zirvesinin enflasyon görünümünü ve ekonomik büyümeyi nasıl etkilediğine dair Başkan Christine Lagarde’ın yorumlarını yakından takip edecekler.

Sumitomo Mitsui Banking’den Masaru Ishibashi, ECB toplantısını haftanın açık ara en önemli olayı sözleriyle tanımladı.

Dolar, euronun bir önceki günkü %0,3’lük kazanımlarına tutunmasıyla Euro karşısında 1,1821 seviyesinde işlem gördü.

yorumunuzu bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading