resim

Marka Bilinirliğini Artırmanın Yolları

Eğer bir işletme, rekabetin yüksek olduğu bir pazarda öne çıkmak istiyorsa, marka bilinirliğinin önemini kavraması gerekir. Çünkü işletme ve markayı bilen daha fazla insan, ürünlerin daha iyi satış yapmasını sağlar. Marka yönetiminde; marka bilinirliğini artırmanın farklı yolları vardır ve şirketler kendine uygun olan yöntemleri seçerek çalışmalar yapmalılardır. Bu yollardan biri de sosyal medyadır. Ve günümüzde bir markanın bilinirliğinin artırılmasında, sosyal medyanın gücünü kullanması, hem pratik hem düşük maliyetli hem de etkili bir çözümdür. Marka Bilinirliği Nedir?

Statista’nın tahminlerine göre, 2021 yılına kadar dünya çapında 3 milyardan fazla sosyal medya kullanıcısı olacağı öngörülmektedir. Bu kadar devasa sayıdaki sosyal medya takipçisi karşısında bilinir olmak için marka bilinirliğini artırmak gerekir. Daha da önemlisi, doğru ve potansiyel müşterilerin, dikkatinin nasıl çekebileceği ve bu müşterilerin nasıl yakalanacağının bilinmesi gerekir. Bu yazımızda şirketlerin, marka bilinirliklerini artırma da kullanacakları bazı sosyal medya stratejileri hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Marka Bilinirliği Artırma Stratejileri

Marka bilinirliği artırmanın yollarından en etkili ve ucuz olanı sosyal medyadır. Sosyal medyada bilinirliği artırmak için bazı stratejileri uygulamak daha başarılı bir marka çalışmasının temelini oluşturur. Bu stratejilerden firma yapısına uygun olan stratejiler seçilip uygulanabileceği gibi birkaç stratejinin kombinasyonu da kullanılabilir. Hatta yapılan çalışmalarda birkaç stratejiyi birden kullanmanın daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Marka Yönetimi Hakkında Bilinmesi Gereken Ana Hatlar

İşte sosyal medyada marka bilinirliğini artırmada kullanılabilecek 6 strateji:

Doğru sosyal medya platformunu seçmek

Hedef kitleyle bağlantı kurmaya yardımcı olabilecek birçok sosyal medya platformu vardır. Fakat bilinmelidir ki daha fazla sosyal medya platformunda yer almak daha başarılı olunacağı anlamına gelmez. Başarılı olmak için doğru platformu bulmak önemlidir ve markayı yansıtacak doğru platformları seçerken seçici olmak gerekir.

Sosyal medya platformları arasında seçim yapmak için,her platformun güçlü ve zayıf yönleri analiz edilmelidir. Bu anlamda doğru tespitler yapmada Swot analizi tekniğini kullanmak faydalı olabilir. Aktif kullanıcı tabanının demografik özellikleri ve bir içeriği eklemenin ne kadar kolay veya zor olacağı düşünülmelidir. Bunun yanında hangi sosyal medya platformunun sadık müşterilerden oluşan aktif bir topluluk oluşturmaya yardımcı olabileceğine karar verilmelidir. Bu inceleme prensip haline getirilerek ilk platform seçildikten sonra, daha sonra gittikçe daha fazla sosyal medya platformunda yer alınabilir ve bu şekil marka sürekli geliştirebilir. SWOT Analizi Nasıl Yapılır?

İşte yeni başlayacaklar için en popüler sosyal medya platformlarından 5 tanesi:

  • Facebook: Facebook en büyük sosyal medya platformlarından biri olmaya devam etmektedir. 2018 yılında 2.230.000.000 aylık aktif kullanıcına sahipken bu sayısı 2019 yılsonu itibari ile 2.500.000000 ulaşmıştır. Ayrıca rapor edilene göre 2019 yıl sonu itibari ile her ay 2,9 milyar kişinin şirketin temel ürünlerinden (Facebook, WhatsApp, Instagram veya Messenger) en az birini kullandığını belirlenmiştir. Ve bu reklam sektörü sürekli olarak büyümeye devam etmektedir. Şirketin marka reklamlarının, her ölçekteki müşteriler için cazip olmasını sağlayacak şekilde etkili bir çalışma yaparak marka bilinirliğini artırmak mümkündür.
  • Twitter: Twitter, kısa içerikleri paylaşmak ve canlı sohbetler başlatmak için harika bir platformdur. Burada müşteriler deneyimlerini tweetleyebilirler ve dolayısıyla markalar hedef kitleleriyle kolayca bağlantı kurabilirler. Bu nedenle Twitter, müşterilerin tweet’lerine ve mesajlarına en kısa sürede cevap vererek her zaman açık müşteri hizmeti sunmak için uygun bir yerdir.
  • Instagram: Başka bir popüler platformda Instagramdır ve aynı zamanda en umut verici olanlardan biridir. Özellikle markalar ve işletme sahipleri için görsel bir platform olduğundan dolayı, markanın kişiliğini oluşturmanın, ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmanın, ilgili potansiyel müşterileri çekmenin ve sadık müşterilerle bağlantı kurmanın yaratıcı bir yoludur.
  • Pinterest: Pinterest, DIY el sanatları, moda, aksesuar, yemek tarifleri, tasarım, ev dekorasyonu gibi hemen hemen her alan için fikir ve ilham alınabilecek çarpıcı bir görsel kütüphanedir. Pinterest, kitle katılımını artırmak için çarpıcı görseller oluşturulursa marka bilinirliğini artırmak konusunda oldukça verimli olabilir.
  • LinkedIn: LinkedIn, özellikle B2B markaları için hayati ağ bağlantıları kurmakta etkili bir platformdur. Bu platformda, sadece firmanın kim olduğu değil ayrıca detaylarına da ulaşılabilir. LinkedIn içeriği genellikle iş çevresinde odaklanır ve kariyer tavsiyesi, profesyonel paylaşımlar gibi pek çok konuda etkilidir.

Marka Farkındalığı Yaratmak

Yüksek kaliteli içerik oluşturmak

Günümüzün pazarlama dünyasında başarılı olmak, sürekli olarak öne çıkan yüksek kaliteli, ilgi çekici içerik üretmek anlamına gelir. Başka bir deyişle, hedef kitlelerle güçlü bir şekilde iletişim sağlayacak değeri yüksek bir içerik bulunmalıdır. İş ile yakından ilgili konulara odaklanarak başlanabilirken, hedef kitleyi çekmek için etkileyici görseller kullanılabilir. Yayınlanan içeriğin sosyal medya sitelerinde tercih edilebilir olması için sosyal medya resim boyutlandırmasına dikkat etmek önemlidir. Bunun yanında bu sitede önceden yayınlanan sosyal medya içeriklerine bakılarak da fikir edinmek mümkündür.

Düzenli olarak içerik yayınlamak

Sosyal medyada istikrarsız olarak yapılan içerik yayını, marka bilinci oluşturma çalışmalarına zarar verebilir. Eğer bir marka sosyal medyada aktif değilse, takipçileri tarafından unutulmaya yüz tutar. Özellikle rekabetin kıyasıya olduğu alanlarda bir markanın kendini sürekli hatırlatması şarttır. Gönderiler takipçilerin yoğun olarak bulunduğu zamanlarda yapılması çalışmanın daha başarılı olmasını sağlar. Ve bu, içeriğe görünürlük ve ivme kazandırmak için en iyi şansı verecektir.

Markayı kişiselleştirmek

Marka kişiliği sağlam bir sosyal medya stratejisinin ayrılmaz bir parçasıdır. Yani marka sesi geliştirilmeli ve nasıl olması gerektiği görselleştirilmelidir. Hedef kitlenin kim olduğunu belirledikten sonra, onlarla rezonansa girecek bir marka unsuruna sahip olmak daha kolaydır. Bununla birlikte, birden fazla hedef kitle varsa, onlarla konuşabilecek daha esnek bir marka sesi geliştirmek gerekir. Farklı kitleleri hedeflemek için farklı sosyal medya kanalları kullanma da düşünülebilir.

Etkileyici hesaplarla işbirliği yapmak

Sosyal medya marka bilinci oluşturma çabalarını artırmak için influencer pazarlamaya yatırım yapılabilir. Etkileyici pazarlama, en temel şekliyle bir işletmenin veya markanın, bir markayı, ürünü veya hizmeti tanıtmak için sosyal medyada etkili bir kişiyle işbirliği yaptığı süreçtir. Instagram, bugün sosyal medya etkileyicileri için en popüler platformdur. Ve yapılan araştırmaya göre müşterilerin %78’ine göre etkilendikleri en iyi platform ınstagramdır. Hiç şüphe yok ki, ilgi çekici bir etkileyiciyle iş ortaklığı yapmak, markanın itibarını sosyal medya da artıracaktır. Ayrıca influencer pazarlama bir markanın daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmasına, yeni müşteriler edinmesine ve genel dönüşüm oranının yükseltilmesine fırsat tanır.

Hedef kitlelerle etkileşime geçmek

Marka bilinirliğini artırmanın en etkili yolu da hedef kitlelerle düzenli olarak etkileşimde bulunmaktadır. Takipçilerle sürekli etkileşimde bulunmanın en başarılı yollarından biri; harika bir hikâye anlatımı yapmaktır. Anlatılan bu hikâyede yalnızca gerçeklere dayalı içerik kullanılmamalıdır ve kişilere markanın neyle ilgili olduğu ve gerçekte neyi temsil ettiğini göstermek için güçlü duygusal öğeler kullanılmalıdır. Duygusal Markalama

Takipçilerle her etkileşim kurulduğunda biraz eğlenceli, ilgi çekici öğeler kullanılabilir. Emojiler, farklı karakterler, trend olan hashtag’ler gibi öğeler müşterilerle popüler olan dili kullanarak başarılı bir etkileşim sağlar. Hedef kitlenin tercihleri, beğeni veya beğenmeme bilgileri gibi bilgi toplamak için anketlerde oluşturabilir. Bu çalışma yapılacak hikâye anlatımını ilgi çekici kılmakla kalmaz; ayrıca müşteriler hakkında değerli bilgiler verir.

MARKA BİLİNCİ OLUŞTURMA

Güvenilir bir marka oluşturmak; bir işletmenin gelişmesine yardımcı olmaktadır. Bu yüzden takipçilerin ve müşterilerin markayı bilmesi ve güvenmesi çok önemlidir. Ve bu marka sosyal medya yoluyla güçlendirdiğinde, müşteri tabanı büyütülebilirken satışları da artırılabilir.

yorumunuzu bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading