image

Fahiş Kiraya Hapis Cezası Yolda

Fahiş kira artışını engellemek için yasal düzenleme yolda. Kira artışına yüzde 25 sınırının süresinin uzatılması beklenirken, fahiş kira artışıyla haksız kazanç sağlayanlara 3 yıla kadar hapis cezası verilmesi planlanıyor.

TBMM’nin yeni döneminde, kısa sürede önemli yasaların hayata geçirilmesi planlanıyor. Bunlardan biri, kira düzenlemesi olacak. Kira artışını yüzde 25 ile sınırlayan kararın süresi 1 Temmuz’da sona eriyor ve uzatılması bekleniyor. Ayrıca, fahiş kira artışına hapis cezası getiren bir değişiklik planlanıyor. Adalet Bakanlığı tarafından tamamlanan çalışmaya göre, piyasa ortalamasının üzerinde fahiş kira artışıyla haksız kazanç sağlayanlara bir ila üç yıl arasında hapis cezası verilmesi hedefleniyor. Bu düzenlemeyle birlikte, fahiş kira artışına sebep olanlar tutuklu yargılanabilecekler. Ayrıca, eylül ayında zorunlu ara buluculuk dönemi başlayacak. Bu dönemde arabulucuya başvurulmadan dava süreci başlatılamayacak.

Bu düzenlemelerle ilgili çalışmaların kısa süre içinde Meclis Başkanlığı’na sunulması bekleniyor.

leave your comment


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Uploading