image

Dolar kuru bugün ne kadar? (9 Mart 2020 dolar – euro fiyatları)

Geride bıraktığımız hafta  Moskova’dan, Suriye’ye yönelik gelen olumlu haberlerle 6,07 seviyelerine gerileyen dolar/TL, bugün 6,10’un üzerine tırmandı.

Küresel borsalar corona virüs salgınının ekonomide tahribat yaratacağından kaygılanan yatırımcıların riskli varlıklardan çıkışı sürdürmesiyle birlikte sert kayıplarına devam ederken dolar/TL, 6,20 seviyelerini test ettikten sonra 6,10 seviyelerinde işlem görüyor.

Euro/TL ise 6,96 seviyesinin üzerinde seyrediyor.

BORSADA YÜZDE 3’ÜN ÜZERİNDE KAYIP

Küresel piyasalarda yaşanan satış baskısı, Borsa İstanbul’da da etkisini gösteriyor. Açılışını 3 bin puan düşüşle yapan BIST, yüzde 3’ün üzerinde kayıpla işlem görüyor.

BIST 100 endeksi, 105 bin puana kadar geriledi.

Merkez Bankası zorunlu karşılık düzenlemelerine ilişkin bir basın duyurusu yaptı. yeni düzenleme ile birlikte, tüketici kredileri büyüme oranı yıllık yüzde 15’in üzerinde olan bankalar TCMB’nin bu alandaki teşviğinden faydalanamayacak.

Yatırımcılar hisse senedi gibi riskli piyasalardan çıkarak tahvil piyasasına sığınmasıyla birlikte küresel borsalar keskin gerilerken, petrol fiyatları Suudi Arabistan’ın resmi satış fiyatlarını düşürmesinin ardından yüzde 30’a yakın geriledi.

Uzmanlar, bugün yurt içinde veri gündeminin zayıf olduğunu, yurt dışında Almanya’da dış ticaret dengesi ve sanayi üretim endeksi ile Euro Bölgesi’nde yatırımcı güven endeksi verilerinin takip edileceğini belirtti.

Teknik açıdan dolar/TL’de 6,10’un destek konumunda bulunduğunu, bu seviyenin altında kapanışların olması durumunda düşüşün ivme kazanabileceğini söyleyen uzmanlar, 6,20’nin direnç olarak izleneceğini dile getirdi.

leave your comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading