image

Dış ticaret rakamları yüzde 52 arttı

Ağustos ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 52 artarak 18,9 milyar dolar oldu.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, bakanlık konferans salonunda Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile düzenlediği basın toplantısında ağustos ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı.

Muş, “İhracat 2021 yılı boyunca ortaya konulan güçlü performansı Ağustosta sürdürdü. Ağustos ihracatı 18,9 milyar dolar olurken en yüksek ağustos rakamına ulaştık. 12 aylık ihracatta da 207,5 milyar dolar ile yeni bir Cumhuriyet rekoru kırdık. 2021 yılı Ocak-Ağustos döneminde ise ihracat geçtiğimiz yılın aynı ayıyla karşılaştırıldığında yüzde 37 artarak 140.2 milyar dolar olarak gerçekleşti. İthalat ise ağustos ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 23.8 artışla 23.2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. İhracatın ithalatı karşılama oranı Ocak-Ağustos döneminde geçtiğimiz yıla göre 6.9 puan artışla yüzde 82.5’e yükselmiştir. Ağustos ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı ise geçtiğimiz yılın ayına göre 15.5 puan artışla yüzde 81.5’e ulaştı. Dış ticaret açığı Ocak-Ağustos döneminde 29.8 milyara geriledi” şeklinde konuştu.

“Pandemi öncesi performansını da geride bırakmış durumdayız”

Bakan Muş, yıl sonunda ihracatın 210 milyar dolara ulaşacağına olan inancının tam olduğunu belirterek, şunları ifade etti:

“2021 yılı ocak-ağustos döneminde ihracatımız geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 37 artarak 140,2 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. İhracatımızda yakaladığımız bu güçlü ivme ile pandemi öncesi performansını da geride bırakmış durumdayız. İhracatımız ağustos ayında 2019 yılı ağustos ayına göre de yüzde 43’lük artış sergilemiştir. Benzer şekilde, ocak-ağustos döneminde 2019 yılına göre yaklaşık yüzde 20’lik artışa şahit oluyoruz.”

İthalatın ise ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 23,8 artış ile 23,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini vurgulayan Muş, ocak-ağustos dönemi ithalatının 2020’nin aynı dönemine göre yüzde 25,5 artışla 170 milyar dolar olduğunu bildirdi.

“İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 82,5’e yükselmiştir”

Muş, ağustos ayında gerçekleşen 42,1 milyar dolarlık ticaret hacminin en yüksek ağustos ayı dış ticaret hacmi olduğuna da işaret ederek, şunları söyledi:

“Bir diğer önemli gösterge olarak ihracatın ithalatı karşılama oranı, ocak-ağustos döneminde, geçtiğimiz yıla göre 6,9 puan artışla yüzde 82,5’e yükselmiştir. Bir zamanlar bu oranın yüzde 50’li seviyelerde olduğunu hatırlatmak isterim. Ağustos ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı ise geçtiğimiz yılın aynı ayına göre 15,1 puan artış ile yüzde 81,5’a ulaştı. Benzer şekilde, dış ticaret açığımız ocak-ağustos döneminde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 10 azalarak 29,8 milyar dolara gerilemiş durumdadır. İhracat tutarımız kadar, ihracata yönelen firma sayımızdaki artış da ihracatın tabana yayılması açısından bizleri sevindirmektedir. Ocak-ağustos döneminde ihracat yapan firma sayısı yüzde 11 artışla 83 bine yaklaşmıştır.”

leave your comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading