resim

Zorunlu Trafik Sigortası Zam Oranı Belli Oldu

KAYSERİ, (BGC)- Zorunlu mali trafik sigortası zam oranları belli oldu. Sigorta şirketleri, aracın cinsine ve hasar durumuna göre poliçe tarifesine yüzde 20 zam yapabilecek.

2017 yılından itibaren trafik sigortasında tavan fiyat uygulamasına geçilmişti. Buna göre, il il, hem araç gruplarına hem de sürücülerin hasar geçmişine göre sigorta primlerini Hazine ve Maliye Bakanlığı belirlemeye başladı. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkındaki Yönetmeliği’ni değiştirdi.

Resmi Gazete’nin 31 Aralık 2021 tarihli mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren değişiklikle, 1 Şubat 2022’den itibaren zorunlu trafik sigortası tarifelerinde yüzde 20’ye kadar zam yapılabilecek. Azami prim tutarları, 2022 yılı Şubat ayından itibaren bir önceki ayın azami prim tutarları üzerinden aylık yüzde 1,5 olarak arttırılacak. Bu oran daha önce yüzde 1,25’ti.

Sigorta şirketleri, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından belirlenen fiyatın üzerine çıkamıyor ancak isterlerse altına inebiliyorlar.

yorumunuzu bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading