image

Üç Odadan Mesleki Eğitim Çağrısı

KAYSERİ,(BGC)-Kayseri’de dört kurum ve oda bir araya gelerek, internet ortamı üzerinden velilere ve öğrencilere yönelik mesleki eğitim tanıtım toplantısı düzenledi.

Organizasyon Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kayseri Sanayi Odası (KAYSO), Kayseri Ticaret Odası (KTO) ve Kayseri Ticaret Borsası (KTB) tarafından çevrimiçi ortamda yerine getirildi. Toplantıya KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı ve Merkez MTAL Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, KTO Başkanı Ömer Gülsoy, KTB Başkanı Recep Bağlamış, İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu, Merkez MTAL Müdürü Tekin Alpaslan ile öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan KAYSO Başkanı Büyüksimitci, toplantının amacının “6 Haziran’da yapılan LGS sınavının tercihleri öncesinde mesleki eğitimin önemini anlatmak ve Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni tanıtmak” olduğunu belirtti. Büyüksimitci, koordineli bir şekilde çalışarak, okulun eğitim programlarını sektör temsilcileri ile birlikte tasarlayıp, mezunların niteliğini artırarak, iş hayatına hazırlayacaklarını ve okulun şartları ile müfredatlarını iyileştireceklerini, buradan mezun olacak gençleri istihdam edeceklerini dile getirdi.

KTO Başkanı Ömer Gülsoy ise gençlerin ve iş alanlarının donanım sorunu yaşadığını vurgulayarak “Meslek liselerimiz son yıllarda adeta bir yıldız gibi parlıyor. Reel sektörde işsizlikten ziyade mesleksizlik sorunu yaşanıyor. Birçok işletmemiz kalifiye eleman bulmakta zorlanıyor. Meslek lisesine devam eden gençlerimiz hayata bir adım önde başlıyor. Kayseri olarak nitelikli ve tecrübeli gençlerin şehri olma arzumuz, yine gençlerimizin azmi ile kararlılığı sayesinde olacak” ifadelerini kullanarak, gençlere tercihlerini mesleki eğitimden yana kullanmaları gerektiğini söyledi. KTB Başkanı Recep Bağlamış da okulun durumunun iyileştirilmesi için “üzerlerine düşen ne varsa hazır olduklarını” belirtti. İl Milli Eğitim Müdür Çandıroğlu ise odaların işbirliğinin sanayinin ihtiyaçları doğrultusunda yerinde olduğunu dile getirdi.

Merkez MTAL Müdürü Tekin Alpaslan, okulun tanıtımını gerçekleştirmesiyle birlikte toplantı sona erdi. Ayrıca Kayseri Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin TOBB ETÜ ve MEB arasında yapılan “Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü” kapsamında proje okul seçildiği belirtildi.

leave your comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading