resim

Ticaret Bakanlığı otomobil fiyatları için harekete geçti

Ticaret Bakanlığı, sıfır araç satışında ÖTV matrah değişikliği sonrası ortaya çıkan fiyatlamalara yönelik harekete geçme kararı aldı.

ÖTV’de matrah değişikliği sonrasın otomotivde haksız ticari uygulamaların tespiti amacıyla Ticaret Bakanlığı Teftiş Başkanlığı harekete geçti. Bakanlık denetleme yapmak üzere müfettişler görevlendirildi.

Bakanlık’tan yapılan açıklamada ÖTV düzenlemesi sonrası, söz konusu düzenlemenin piyasa fiyatlarına yansımadığına ilişkin olarak bakanlığa 2 binden fazla şikayet dilekçesi ulaştığı belirtildi.

Söz konusu şikayet başvurularında, bayiler tarafından ÖTV düzenlemesi kapsamındaki araçların fiyatlarında indirim uygulanmaktan imtina edildiği ve ayrıca stoklarındaki sıfır kilometre araçları çeşitli gerekçelerle galericilerle anlaşma yoluna giderek veya kendi bünyelerinde yüksek fiyattan ikinci el araç olarak satmaya çalıştıkları gibi iddialar yer aldı.

Bu şikayet başvurularında; yukarıdaki haksız işlemleri yapan bayilerin stoklarında araç kalmadığını iddia ederek ÖTV düzenlemesi kapsamındaki araçları müşterilerine satmadıkları ifade edildi.

Bu şikayetler üzerine müfettişler görevlendirilirken, müfettişlerin denetimlere başladığı belirtildi. Müfettişlerin bu kapsamda sıfır kilometre araçlara ilişkin üretici, distribütör, bayi ve galerici araç tedarik zincirini incelediği ve yürütülen bu denetimlerin halihazırda devam ettiği açıklandı

yorumunuzu bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading