resim

Temmuz Can Suyu Olacak

Yıla hızlı başlayan Türkiye otomotiv pazarında mayıs ve haziran ayları duraklama dönemi oldu. Temmuzda ise hem sıfır hem de ikinci elde hareket bekleniyor. Ancak fiyatlar da yükselmeye devam ediyor. 150 bin TL’nin altında yalnızca 3 model kaldı. 150-200 bin TL aralığında ise 66 seçenek bulunuyor. Yılın 7. ayının satışları olduğu kadar, günlük kiralama sektörünü de hareketlendirmesi bekleniyor.

Otomotiv sektörü geçtiğimiz sene olduğu gibi 2021’de de tahminleri şaşırtmaya devam ediyor. Yılbaşından bahar aylarına kadar beklentilerin de çok üzerinde gelişen sıfır araç satışları, ilk 4 aylık dönemde bir önceki yılın ocak-nisan dönemine göre yüzde 72.4 artış göstererek 260 bin seviyesinin üzerine çıkmıştı.

Markaların ve otoritelerin yıl sonu toplam pazar tahminleri de 850 hatta 900 bin seviyelerine kadar yükselmişti. Virüsün etkisinin artışı ile mayısta yaşanan kapanma dönemi, çip krizinin durulmak yerine daha da büyümesi gibi etkenler ise soğuk duş etkisi yarattı. Mayıs ve haziranda otomotiv sektöründe yavaşlama dönemi oldu ve tahminler 750 bin adet seviyelerine kadar geriledi. Temmuzda ise yeniden bambaşka bir senaryo bekleniyor. Hem sıfır hem ikinci el satışları için büyük talep başlarken, kiralamada da çok ciddi bir talep olduğu vurgulanıyor.

yorumunuzu bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading