image

SANAYİCİNİN GİRDİ MALİYETİ DÜŞECEK

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile bazı sanayi ürünlerine yönelik İthalat Rejimi Kararı’nda değişiklik yapıldı.
Kararla, Avrupa Birliği (AB) ile eş zamanlı olarak Türkiye’de yerli üretimi olmayan girdi mahiyetindeki ham madde ve ara mamullere uygulanan gümrük vergileri sanayicilerin girdi maliyetlerini düşürmek ve rekabet gücünü artırmak amacıyla düşürüldü. Karar, 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek.
Resmi Gazete’de yayımlanan bir diğer Kararı ise “İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Üyesi Devletler Arasında Tercihli Ticaret Sistemi (TPS-OIC) Çerçeve Anlaşması” kapsamında düzenlemeye girildi. Anlaşma kapsamında düzenlenen tarife indirimlerine ilişkin Tercihli Tarife Düzenlemesi Protokolü (PRETAS), Türkiye ve söz konusu anlaşmaya ilişkin yükümlülüklerini tamamlamış İKT üyesi 12 ülke (Bahreyn Krallığı, Bangladeş Halk Cumhuriyeti, Birleşik Arap Emirlikleri, Fas Krallığı, İran İslam Cumhuriyeti, Katar Devleti, Kuveyt Devleti, Malezya, Pakistan İslam Cumhuriyeti, Suudi Arabistan Krallığı, Umman Sultanlığı ve Ürdün Haşimi Krallığı) arasında geçerli olmak üzere İthalat Rejimi Kararı’na yansıtıldı.
Anlaşma kapsamında, 12’li gümrük tarife istatistik pozisyonu bazında 295 balıkçılık ürünü, 416 temel tarım ürünü ve 96 demir-çelik ürününde gümrük vergisi düzenlemesine gidildi. Karar, 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek.
Etil alkolde gümrük vergisi yükseltildi
Sanayi ürünlerinde kullanılan etil alkolde yerli üretimin desteklenmesi amacıyla dökme olanlarda yüzde 10 olarak uygulanan gümrük vergisi yüzde 25, ambalajlı olanlarda yüzde 15 olarak uygulanan gümrük vergisi ise yüzde 30 olarak belirlendi. Karar, 15 gün sonra yürürlüğe girecek.

leave your comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading