image

Sanayi Üretimi Şubat’ta %8,8 Arttı

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Şubat ayına ilişkin sanayi üretim verilerini yayımladı. Sanayi Üretim Endeksi, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,8 yükselirken, aylık bazda artış ise yüzde 0,1 oldu.

 

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2021 yılı Şubat ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,9 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 9,3 artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,8 azaldı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2021 yılı Şubat ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,3 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,8 arttı.

Şubat ayında yüksek teknoloji üretiminde aylık artış yüzde 12,2 olarak kaydedildi. Bu kategoride önceki yılın aynı dönemine göre artış ise yüzde 7,5 oldu. Şubat’ta düşük ve orta düşük teknoloji üretimi aylık olarak gerilerken, orta-yüksek teknoloji kategorisinde sınırlı bir yükseliş izlendi.

Şubat ayında sermaye malı kategorisindeki artış da dikkat çekti. Sermaye malı üretimi Şubat’ta bir önceki aya göre yüzde 3,3 arttı. Ara malı, dayanıksız ve dayanıklı tüketim mallarında ise aylık bazda gerileme kaydedildi.

Kaynak: TUİK                                                                      Abdullah KALIN/Ekonomist

leave your comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading