resim

PİYASALARIN YÖNÜ

BIST100…Endeksteki Zayıf Görünüm Devam Etti… Enflasyon dinamiklerindeki yükseliş ve jeopolitik gerilimler nedeniyle Borsa İstanbul’daki zayıf görünüm sürüyor. 200 günlük hareketli ortalamaların üzerine doğru yaptığı denemelerde başarısız olan endeks dün %0.70 değer kaybıyla 1,076 puana geriledi. Dün özellikle ABD’de teknoloji hisselerindeki sert satışlar sonrasında global risk iştahı haftanın son işlem günü öncesinde düşük seyrediyor. Asya ve vadeli işlem piyasalarında satışlar söz konusu. Global risk iştahı yüksekken jeopolitik riskler nedeniyle ralliye katılmakta güçlük çeken yurt içi piyasaların haftanın son işlem gününde baskı altında kalması beklenebilir. 1,060 seviyesi altındaki kapanışların negatif görünümü derinleştirmesi beklenebilir. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Türkiye ve Yunanistan’ın teknik görüşmeler yapma kararı aldığını açıklaması sonrasında gözler çatışmanın önlenmesi ve olayları önleme konusunda tarafların atacağı adımlarda olacak.

USDTRY… Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı… Ağustos ayı tüketici enflasyonu beklentilerden düşük geldi. TÜFE yıllık bazda %11.77, aylık bazda ise %0.86 oldu. Güne sakin başlayan Dolar TL kuru enflasyon verisinin ardından yukarı yönlü hareketini 7.45’e taşıyarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Dolar global bazda güçlenirken TL varlıklar diğer gelişen piyasa ülke para birimlerinden negatif ayrıştı. TCMB yerli ve yabancı yatırımcılara bir sunum gerçekleştirdi. Salgına bağlı birim maliyetlerdeki yükselişin, döviz kuru ve kredilerdeki gelişmelerin, talep yönlü dezenflasyonist etkileri sınırladığı, çekirdek enflasyon gösterge eğilimlerinde yükseliş gözlemlendiği belirtildi.

EURTRY… 8.80 Seviyesinin Üzerinde… TL varlıklar majör para birimleri karşısında negatif bir görünüm sergiliyor. Euro TL kurundaki yukarı yönlü hareket devam etti.

EURUSD… Dolar Güvenli Liman Talebiyle Güç Kazandı… ABD’de işsizlik maaşı başvuruları geçtiğimiz hafta 881 bin olarak tahminlerin altında geldi. ABD’de işgücü piyasası kademeli olarak iyileşmeye devam ediyor. Bugün gözler ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verisinde olacak. Beklentiler işsizlik oranının yeniden tek haneli seviyelere ineceği yönünde. PMI ve perakende satış verilerine göre Euro Bölgesinde büyüme beklentilerden yavaş gerçekleşiyor. Bu durum geçtiğimiz haftalarda yükselişe geçen Euro üzerinde aşağı yönlü baskı yaratıyor.

XAUUSD… Doların Güç Kazanmasına Bağlı Olarak Geriledi… Doların global bazda güç kazanmasıyla birlikte ons fiyatı 1,930 $ seviyesine geriledi. Piyasalar bugün ABD’de açıklanacak istihdam verilerini takip edecek.

GAUTRY…TL’deki Değer Kaybından Destek Buldu… Altının gram fiyatı güne yatay seyirle başladıktan sonra 465 TL seviyesini test etti. Ons fiyatındaki zayıflığa rağmen Dolar TL kurundaki yukarı yönlü hareketten destek buluyor.

BRENT… Enerji Fiyatları Makroekonomik Verilerin Gölgesinde Geriledi… ABD’de ham petrol stoklarında piyasa beklentisinin üzerinde bir düşüş gerçekleşmesi fiyatlarda aşağı yönlü baskıyı bir ölçüde hafifletiyor.

S&P500…ABD Endeksleri Rekor Seviyelerden Geriledi… Hafta boyunca rekor seviyelerde işlem gören Wall Street endeksleri makroekonomik verilerin etkisinde düşüşle açıldı. Endeksler teknoloji hisselerindeki sert değer kayıplarının etkisiyle sert bir düşüşle günü tamamladı. İşsizlik maaşı başvuruları beklentilerden iyi gelse de dış ticaret açığı temmuz ayında haziran ayına göre %18.9 artarak 63.6 milyar dolara çıktı ve son 12 yılın zirvesine ulaştı.

yorumunuzu bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading