resim

PİYASALARIN YÖNÜ

BIST100… Merkez bankası 1 hafta vadeli repo faiz oranını 200 baz puan artırarak %10.25 seviyesine çekti. Piyasa beklentisi politika faizinin yükseltilmeyeceği yönündeydi. Bu karar sonrasında negatif reel faizin azalacağı beklentisi banka hisselerini yukarı taşıdı. Bankacılık endeksi son zamanların en güçlü yükselişini gerçekleştirirken bu hareket endeksi de yukarı taşıdı. İşlem gününü 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1,116 seviyesi üzerinde kapatan endeksin bu bölgede kalıcılığı sağlaması durumunda yukarı yönlü hareketin devamı beklenebilir. CDS puanı ve kurdaki gerileme, yurt dışı piyasaların ABD’den gelen ek mali teşvik paketi haberiyle risk iştahında toparlanma çabaları endeksin bugüne alıcılı başlayabileceğine işaret ediyor. Doğu Akdeniz meselesi ve koronavirüs salgını eksenindeki gelişmeler gündemdeki yerini koruyor.

USDTRY…TCMB Politika Faizini 200 Baz Puan Yükseltti… Güne yataya yakın başlayan Dolar TL kuru TCMB’nin beklenmeyen faiz artırım kararı sonrasında sert bir şekilde düştü. 7.55 seviyelerine kadar gerileyen Dolar TL kuru bu seviyeden gelen tepki alımlarının etkisiyle 7.60 seviyesi üzerinde dengelenme çabası içerisine girdi. BDDK bankaların yurt dışı ile yapılan bir bacağı TL olan türev işlem limitlerini artırdı.

EURTRY…TCMB Kararı Sonrasında TL Varlıklar Güç Kazandı… Merkez bankasının parasal duruşunu sıkılaştırarak politika faizinde 200 baz puan artışa gitmesi sonrasında TL varlıklarda güçlenme görüldü. Euro TL kuru 8.80 seviyesine geri çekildikten sonra gelen tepki alımlarının etkisiyle 8.90 seviyelerinde dengelenme arayışına girdi.

EURUSD…Dolar Mayıs Ayından Bu Yana İlk Defa Haftayı %1 Kazançla Kapatma Hazırlığında… Eylül ayı Almanya IFO iş iklimi endeksi verisinin beklentilerden kötü gelmesi sonrasında Euro Dolar paritesi son 2 ayın en düşük seviyesine geriledi. Risk iştahındaki düşüş doların güvenli varlık talebiyle yükselmesine yardımcı olmayı sürdürdü. Piyasalar ABD’den gelen makroekonomik verilere odaklandı. ABD’de yeni konut satışları beklenmedik şekilde artış gösterdi. Yeni konut talebinde Ağustos ayında %1.2 düşüş beklenirken %4.8 artış yaşandı. Haftalık olarak izlenen işsizlik maaşı başvuruları ise geride kalan haftada 870K ile beklentilerin üzerinde artış gösterdi. 1.1633 seviyelerine kadar gerileyen parite bu seviyede kalıcı olamayarak 1.1670 seviyelerine yöneldi.

XAUUSD…Son 6 Haftanın En Sert Haftalık Düşüşünü Geride Bırakma Çabasında… Doların hafta boyunca global bazda güçlenmesi altının ons fiyatının zayıf bir görünüm sergilemesine neden oldu. Güçlü dolar ile son 6 haftanın en sert haftalık düşüşünü sergileyen ons altın ABD Temsilciler Meclisindeki Demokratların yaklaşık 2.4 trilyon dolarlık yeni teşvik paketiyle birlikte sınırlı da olsa toparlanma çabasına girdi. Hafta boyunca FED yetkilileri, Powell ve ABD-Çin arasındaki ticaret gerilimine odaklanan değerli metal 1,848 $ seviyesine kadar geriledikten sonra gelen tepki alımlarının etkisiyle 1,870 $seviyesinin üzerine yükseldi. FED Başkanı Powell FED’in bilanço küçültme noktasından çok uzak noktada olduklarını belirtti. ABD Başkanlık seçimlerinde adayların arasında gerilimin yükselmesi ve Çin ile ilişkiler konusundaki belirsizliklerin devam etmesi altın fiyatlarına destek olmayı sürdürebilir.

GAUTRY…Ons Fiyatından Destek Buluyor… Merkez bankasının faiz artırım kararı sonrasında TL güç kazanırken altının gram fiyatı 451 TL seviyelerine kadar geri çekildi. TL’nin dolar karşısında dengelenme çabası ve altının ons fiyatının 1,870 $ seviyesi üzerine çıkmasıyla birlikte 455 TL seviyesinin üzerine yöneldi

yorumunuzu bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading