image

Piyasaların Yönü

USDTRY…TL Varlıklar Majör Para Birimlerine Karşı Zayıf Bir Görünüm Sergiliyor… Dolar TL kurunda aşağı yönlü denemeler sınırlı kalırken, kur dün 8.07-8.13 bandında işlem gördü. Koronavirüs kaynaklı endişeler ve cari açığın finansmanı konusunun TL varlıklar üzerinde satış baskısı yaratmaya devam etmesi beklenebilir. TCMB’nin karar metnindeki faiz indirimi iması ile yönünü yukarı çeviren Dolar TL kuru sabah saatlerinde 8.12 seviyelerinde işlem görüyor.

EURTRY… 9.80 Seviyelerine Yöneldi… TL varlıklar majör para birimleri karşısında güç kazanmakta zorlanıyor. Euro TL kuru sınırlı bir yükselişle 9.77 seviyelerinde işlem görüyor.

EURUSD…1.20 Seviyelerinde Konsolide Olma Çabasında… FED başkanı Powell ABD ekonomisindeki toparlanmanın etkilerine ve arz kaynaklı sıkıntılara bağlı olarak enflasyonun biraz yüksek seyredeceğini ancak FED’in enflasyondaki yükselişleri taahhütlerine bağlı olarak sınırlı tutacaklarını ifade etti. ABD’de 10 yıl vadeli tahvil faizleri dün bir miktar gerilerken dolar endeksi global bazda zayıf bir görünüm sergilemeyi sürdürüyor. Global piyasalarda risk iştahının düşük seyretmesi ve Johnson&Johnson aşısı konusundaki gelişmeler dolara yükseliş için alan yaratsa da Euro Dolar paritesi şimdilik 1.20 seviyelerinde konsolide olma çabasına girmiş gözüküyor.

XAUUSD…ABD 10 Yıllıklarındaki Geri Çekilmeden Destek Buldu… ABD tahvil faizlerindeki gerileme ve koronavirüs salgını kaynaklı endişeler sonrasında spot altın 1,785 $ seviyelerine yükseldi. Dolardaki zayıflamanın devam etmesi durumunda altın fiyatlarının yükselmeye devam etmesi beklenebilir.

GLDGR…2021 Yılının Zirvesine Yöneldi… Global altın fiyatlarındaki yükselişten destek bulan gram altın bu yılın en yüksek seviyelerine yükseldi. Gram altın Dolar TL kurundaki sakin seyrin de etkisiyle 466 TL seviyelerinde işlem görüyor.

leave your comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading