image

Piyasaların Yönü

USDTRY… Dolar TL Kuru Dengelenme Çabasında… Amerikan dolarının global bazda güç kaybetmesiyle birlikte gelişen piyasa ülke para birimleri dolar karşısındaki kayıplarının bir kısmını telafi ettiler. ABD başkanı Biden ve Rusya devlet başkanı Putin Ukrayna’daki gerilim konusunda bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiler. Bölgesel gerilimin azalması TL varlıklara destek sağlaması beklenebilir.

EURTRY… 9.70 Seviyelerinde Zemin Kazandı… TL varlıklar majör para birimlerine karşı direnç gösteriyor. Euro TL kuru 9.70 seviyelerinde dalgalanmaya devam ediyor.

EURUSD… Amerikan Doları Global Bazda Zayıfladı… ABD’de 10 yıl vadeli tahvil faizlerindeki gerileme, aşılama çalışmalarındaki olumlu seyir ve beklentilerden yüksek gelen tüketici enflasyonuyla birlikte Euro Dolar paritesi 1.1967 seviyelerine kadar yükseldi. Amerikan doları global bazda zayıf bir görünüm sergiliyor. Mart ayı tüketici enflasyonu yıllık bazda %2.6, aylık bazda ise %0.6’ya yükseldi. Her iki veri de beklentilerin üzerinde artış gösterdi. Piyasalar FED Başkanı Powell ve ECB Başkanı Lagarde’ın açıklamalarını takip edecek.

XAUUSD… Tüketici Enflasyonu Verisi Sonrasında Yükseldi… Ons altın tüketici enflasyonu verisi sonrasında bu haftaki kayıplarını silmeyi başardı. Doların global bazda zayıf bir görünüm sergilemesi altın fiyatlarındaki yükselişe destek sağlıyor. Diğer taraftan Karadeniz’de Ukrayna üzerinden ilerleyen ABD-Rusya gerilimi jeopolitik risklere karşı ons altının güvenli liman niteliğini öne çıkarıyor.

GLDGR… 455 TL Seviyelerine Geriledi… Global altın fiyatlarındaki yükselişe rağmen Dolar TL kurundaki geri çekilme altının gram fiyatını dengeledi. Yeni işlem gününde Dolar TL kurundaki düşüş, ons fiyatındaki yükselişe daha baskın gelmiş görünüyor. Gram altın 455 TL seviyelerinde işlem görüyor.

leave your comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading