resim

Piyasaların Yönü

USDTRY… Tüketici Enflasyonu Verisi Gündemde İlk Sırada… Yurt içi piyasalar bugün TÜİK’in açıklayacağı Mart ayı tüketici enflasyonu verisine odaklandı. Beklentiler tüketici enflasyonunun yıllık bazda %16.11, aylık bazda ise %1.04 artış göstereceği yönünde. Dolar TL kuru enflasyon verisinin açıklanacağı haftanın ilk işlem gününe sakin bir başlangıç yaptı. ABD hazine tahvili getirilerinde kısmi bir yükseliş var. TCMB başkanından gelen Ortodoks para politikası sinyalleri zaman zaman kurdaki baskıyı azaltsa da Beklentilerden yüksek gelen tüketici enflasyonu, siyasi tansiyonun yükselmesi gibi gelişmeler TL varlıklarda satış baskısının sürmesine neden olabilir

EURTRY… TL Varlıklar Majör Para Birimlerine Karşı Direnç Göstermeye Çalışıyor… TL varlıklar tüketici enflasyonu verisinin açıklanacağı yeni haftaya sakin bir başlangıç yaptı. Euro TL kuru geçtiğimiz haftanın son işlem günündeki yükselişin ardından 9.61 seviyelerinde yatay bir görünüm sergiliyor.

EURUSD… Amerika Doları Global Bazda Güçlü Bir Görünüm Sergiliyor… Global risk iştahının yüksek seyretmesi güvenli liman olarak görülen Amerikan doları üzerinde baskı kursa da, ABD’de istihdam verisinin ekonominin beklentilerden hızlı toparlanacağına işaret etmesi ve aşılama konusunda günlük bazda rekor kaydetmesi paritede senaryoların dolar lehine olmasına katkı sağlıyor. Euro Dolar paritesi Avrupa piyasalarının Paskalya sonrasında tatil olduğu haftanın ilk işlem gününde 1.1750 seviyesinin altına sarkma çabası gösteriyor. ABD hazine tahvil faizleri yükseliş eğilimini devam ederken piyasalar ekonomik toparlanma konusunda ABD tarafından gelecek PMI verilerinden ipucu arayacak.

XAUUSD… Ekonomide Toparlanma Beklentileri Güvenli Limana Satış Getirdi… ABD’de istihdam verisinin beklentilerden iyi gelmesi ve ekonomik toparlanmanın hızlı bir şekilde devam ettiğine işaret etmesiyle birlikte altın fiyatları satış baskısı altında kaldı. Ons altın %0.40’a yakın değer kazancıyla haftaya 1,722 $ seviyelerinde başlangıç yaptı. ABD’de istihdam verisi aşılamaların etkisi ve kısıtlamaların gevşetilmesiyle birlikte son 7 ayın en büyük yükselişini kaydetti. Tarım dışı istihdam Mart ayında 916 bin kişi artış gösterdi.

GLDGR… 450 TL Seviyenin Üzerine Tutundu… Gram altın, spot altın fiyatlarındaki düşüş ve Dolar TL kurundaki yükselişin etkisinde 454 TL seviyelerinde dengelendi.

yorumunuzu bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading