resim

Piyasaların Yönü

USDTRY… TCMB Politika Faizini 200 Baz Puan Artırdı… Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası piyasa medyan beklentisi olan 100 baz puanın üzerinde, 200 baz puanlık bir faiz artışına gitti. Karar metninde sıkı para politikasının bir gereği olarak önden yüklemeli ve güçlü bir ilave sıkılaştırmaya gidildiği ifade edildi. Böylece TCMB’nin 1 hafta vadeli repo faiz oranı %17 seviyesinden %19’a yükseldi. TCMB kararı sonrasında TL dolar karşısında %3’e yakın prim yaptı. 7.29 seviyelerine kadar gerileyen Dolar TL kuru, haftanın son işlem gününün ilk saatlerinde 7.33 seviyelerinde işlem görüyor.

EURTRY… TL Varlıklar Güç Kazandı… TCMB’nin beklentilerin üzerinde gelen faiz artırımı sonrasında TL varlıklar, majör para birimlerine karşı güç kazandı. Euro TL kuru 8.70 seviyelerine kadar geriledi.

EURUSD… Dolar Global Bazda Güç Kazandı… ABD’de işsizlik maaşı başvuruları son 1 ayın zirvesine yükseldi. Gün içerisinde 1.1990 seviyesine kadar yükselen Euro Dolar paritesi doların global bazda güç kazanmasıyla birlikte 1.1920 seviyelerine kadar geri çekildi.

XAUUSD… Tahvil Faizlerindeki Yükseliş Altın Fiyatlarını Baskılıyor… FED’in güvercin duruşu sonrası yükselen spot altın, dolardaki güçlenmeye bağlı olarak yeniden 1,725 $ seviyelerine geri çekildi. ABD başkanı Biden ve Rusya devlet başkanı Putin arasındaki söz düellosu devam etti. Biden yönetimindeki ilk ABD ve Çin teması gergin başladı. İki taraf da birbirine sert eleştiriler yöneltti. ABD, Rusya ve Çin arasındaki güç savaşı kızışsa da ABD 10 yıl vadeli tahvil faizlerindeki
yükseliş altın fiyatlarını aşağı yönlü baskıladı. Dün 1,755 $ seviyelerine kadar yükselen spot altın, yeni işlem gününde 1,728 $ seviyelerine kadar gerilemiş durumda.

GAUTRY… Gram Altın Zayıf Bir Görünüm Sergiliyor… Altının ons fiyatındaki gerileme ve TL varlıkların güç kazanmasıyla birlikte gram altın 408 TL seviyelerine kadar geriledi.

yorumunuzu bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading