resim

Piyasaların Yönü

USDTRY… Dolar TL Kuru 7.50’nin Altını Test Etti… Merkez bankalarının faiz kararını açıklayacağı haftada, TL varlıklar önceki haftalara kıyasla pozitif bir görünüm sergiliyor. Son dönemde enflasyon dinamiklerindeki yükseliş sonrasında, TCMB kamuoyu iletişiminde sık sık sıkı para politikası vurgusu yaptı. Yarın gerçekleştirilecek TCMB toplantısında piyasa 100 baz puan faiz artırımına gidileceğini tahmin ediyor. Piyasa beklentisinin altında gelebilecek bir faiz artırımının ve faizleri sabit tutmanın TL varlıklar üzerinde baskı yaratması beklenilebilir.

EURTRY…9 Seviyesinin Altında Kalmaya Devam Etti… Tahvil faizlerindeki dengelenme arayışı ile birlikte TL varlıklar majör para birimleri karşısında geçtiğimiz haftalara kıyasla daha pozitif bir görünüm sergiledi. Euro TL kuru 9 seviyesinin altına sarktı. Yarın gerçekleştirilecek TCMB toplantısı öncesinde yatay seyrin devam etmesi beklenilebilir.

EURUSD…FED Toplantısında Üyelerin Orta Vadeli Faiz Tahminleri Takip Edilecek… FED’in dün başlayan toplantısında karar bugün saat 21.00’de açıklanacak. Sonrasında ise Powell’ın basın toplantısı takip edilecek. FED başkanının tahvil getirilerindeki yükseliş ve enflasyon beklentileri konusundaki görüşleri merak ediliyor. FED’in faizleri değiştirmesi ve varlık alım programında artışa veya azalışa gitmesi beklenilmiyor. FOMC üyelerinin görüşlerini yansıtan noktasal grafik FED’in gelecek planı hakkında sinyal vermesi beklenilebilir. Euro Dolar paritesi FED’in faiz kararı öncesinde 1.19 seviyelerinde konsolide oldu. 1.1925 seviyesindeki önemli desteğini kıran paritede dolar lehine güçlenmelerin devam etmesi halinde öncelikle 1.1890 ve 200 günlük ortalamanın geçtiği 1.1830 seviyeleri destek noktası olarak takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise paritenin 1.1970 seviyesi direnç noktası olarak izlenebilir.

XAUUSD… FED Öncesinde Temkinli Bekleyiş Sürüyor… Altın fiyatlarındaki yön arayışı FED toplantısı öncesinde devam etti. FED başkanı Powell’ın tahvil getirileri konusundaki açıklamaları ve enflasyon beklentileri altın fiyatlamalarında öne çıkan başlıklar arasında. Spot altın bu hafta 1,720 ve 1,740 $ aralığında sıkışmış durumda. 1,745 $ seviyelerindeki 21 günlük ortalama kritik direnç noktası olarak takip ediliyor. Bu seviyenin üzerindeki olası kapanışların, spot altına yükseliş için zemin sağlaması beklenilebilir.

GAUTRY… Yatay Bir Görünüm Sergiliyor… Altının ons fiyatındaki yükseliş ve Dolar TL kurundaki geri çekilmenin etkisinde 418 TL seviyesine tutundu.

yorumunuzu bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading