image

Piyasaların Yönü

USDTRY… TL Dolar Karşısındaki Şubat Ayı Kazanımlarının Bir Kısmını Geri Verdi… Haftaya 7 seviyelerinde başlayan Dolar TL kuru, TL aleyhine fiyatlanmanın hız kazanmasıyla birlikte Şubat ayı kazançlarının büyük çoğunluğunu sildi. TCMB’nin Çarşamba günü aldığı zorunlu karşılık kararı iki farklı şekilde yorumlanıyor. Yabancı analistler TCMB’nin faiz artırımı için daha fazla hareket alanı kalmadığını düşündüğünü ve zorunlu karşılık kartını kullandığını öne sürerken, TCMB toplantı tutanakları yegâne politika aracının faiz olduğuna işaret etti. Dün güne sakin başladıktan sonra 7.25 seviyesini test eden Dolar TL kurunda 200 günlük ortalamanın geçtiği 7.28 seviyesi yukarı yönlü kırıldı. ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri ani bir şekilde sıçrayınca düşük likidite ortamında Dolar TL kısa pozisyondaki zarar kes emirleri çalıştı ve Dolar TL kuru kısa süre içerisinde 7.45 seviyesine ulaştı.

EURTRY… TL Varlıklardaki Değer Kaybı Derinleşti… Piyasalardaki dalgalanma gelişen piyasa ülke para birimlerini olumsuz etkiledi. Uzun bir süredir pozitif bir görünüm sergileyen TL varlıklardaki satış baskısı derinleşirken, Euro TL kuru dün gece kısa süre içerisinde 9 seviyesinin üzerine çıktı.

EURUSD… ABD 10 Yıl Vadeli Tahvil Faizleri Sert Bir Şekilde Yükseldi… ABD’de açıklanan dayanıklı mal siparişleri ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisi ekonomide toparlanmanın devam ettiğine işaret etti. ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri dün akşam saatlerinde kısa süre içerisinde 1.40 seviyelerinden 1.60 seviyelerine yükseldi. Dün ABD’de tahvil ihalesinde 12 yılın en düşük talebi geldi. Global hisse senedi piyasalarındaki satış baskısıyla birlikte dolar değer kazandı. FED üyelerinden gelen yatıştırıcı mesajlara rağmen ABD tahvillerinde ekonomideki aşırı ısınma paniği nedeniyle satış baskısı sürüyor. Bugün piyasalar mali teşvik paketi oylamasını takip edecek.

XAUUSD… Sert Bir Şekilde Geriledi… ABD 10 yıl vadeli tahvil faizlerindeki yükseliş ve doların global bazda güç kazanmasıyla birlikte altının ons fiyatı 1,758 $ seviyelerine kadar geri çekildi. Piyasa dengelenme arayışı içerisine girse de yüksek oynaklığın bir süre daha devam etmesi beklenebilir.

GAUTRY…425 TL Seviyelerini Test Etti… Gram altın ons fiyatındaki geri çekilme ve Dolar TL kurundaki sert yükselişin etkisinde dengeleniyor. Gram altın TL varlıklardaki zayıf görünümün etkisinde 424 TL seviyelerine kadar yükseldi.

leave your comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading