Piyasaların Yönü

USDTRY… Tahvil Faizlerindeki Yükseliş TL Varlıkları Baskı Altında Bıraktı… Gelişen piyasa ülke para birimleri arasında TL en fazla değer kaybeden para birimi oldu. TL varlıklar majör para birimleri karşısında zayıf bir görünüm sergilemeyi sürdürdü ve 4 günlük düşüş serisini devam ettirdi. Güne 7.10 seviyelerinde başlayan Dolar TL kuru, gelişe piyasa ülke para birimlerinin baskı altında kalmasıyla birlikte 7.20 seviyelerini test etti. Dolar TL kuru yeni işlem gününün sabah saatlerinde 7.16 seviyelerinde işlem görüyor.

EURTRY… 8.70 Seviyesinin Üzerine Çıktı… TL varlıklarda geçtiğimiz hafta başlayan düşüş eğilimi yeni haftada da kendini gösteriyor. Bu hareket Euro TL kurunu 8.36 seviyelerinden 8.79 seviyelerine kadar taşıdı. Euro TL kuru yeni işlem gününün sabah saatlerinde 8.74 seviyelerinde işlem görüyor.

EURUSD… Powell’dan Piyasaları Destekleyici Mesajlar… FED başkanı Powell Temsilciler Meclisinde yaptığı sunumda işgücü piyasasının tam istihdamdan uzak olması sebebiyle politikalarının destekleyici olmaya devam edeceğini, emtia fiyatlarındaki artışın kalıcı bir enflasyon için yeterli olmadığını ifade etti. Powell baz etkisi nedeniyle bu sene enflasyonda bir yükselme görülebileceğini fakat enflasyonun %2’nin üzerine çıkmasının 3 yıl kadar sürebileceğini söyledi. Powell’ın piyasaları destekleyen açıklamaları ve Johnson&Johnson’ın aşısının onaylanması konusundaki açıklamalar piyasalara destek sağlarken, Euro Dolar paritesi 1.2185 seviyesini test ederek son 6 haftanın en yükseğine yöneldi.

XAUUSD…2013 Yılından Sonra En Kötü İlk İki Aylık Başlangıç… ABD 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin Şubat 2020’den bu yana en yüksek seviyeye çıkması sonrasında altın fiyatları 1,800 $ seviyesinin altına sarktı. Yeni işlem gününde ABD tahvil faizlerindeki geri çekilmeyle birlikte bir miktar toparlasa da ons altın Ocak ayından sonra Şubat ayını da kayıpla tamamlamaya çok yakın.

GAUTRY… Global Altın Fiyatları ve Dolar TL Kurundaki Hareketlerin Ekseninde Fiyatlanıyor… Altının ons fiyatındaki düşüşe rağmen Dolar TL kurunun 7.17 seviyelerine yükselmesiyle birlikte haftalık yükselişini devam ettirdi. Dün 417 TL seviyelerine kadar yükselen gram altın yeni işlem gününde Dolar TL kurundaki yükseliş ve ons fiyatındaki düşüşün arasında sıkışmış durumda.

leave your comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading