image

Piyasaların Yönü

USDTRY… TCMB Zorunlu Karşılık Oranını Artırdı… Dolar TL kuru dün 7-7.10 arasında dalgalandı. ABD tahvil faizlerindeki yükselişin devam etmesi TL cinsinden varlıklar üzerinde baskı yaratıyor. TCMB TL cinsinden yükümlülüklerde zorunlu karşılık oranlarını 2 baz puan artırdı ve bu hareketiyle para politikasını bir miktar daha sıkılaştırmış oldu.

EURTRY… TCMB’nin Sıkılaştırma Hamlesi Sonrasında Bir Miktar Geri Çekildi… Euro TL kuru gelişen piyasa ülke para birimleri üzerindeki
baskının artmasıyla birlikte dün yükselişe geçerken, bugün düne göre gerileyerek 8.60 seviyesinin altına sarktı.

EURUSD… Euro Bölgesi tüketici enflasyonu Ocak ayında beklentilere paralel %0.2 yıllık %0.9 artış gösterdi. Dün ABD senatosu Bankacılık Komitesine hitap eden Powell ekonomi istihdam ve enflasyon hedeflerinden çok uzakta olduğunu ifade etti. Powell ilerleyen dönemde ekonomik aktivite olumlu seyretse bile teşviklerin azaltılması için zaman ihtiyaç olduğunu belirterek enflasyon endişelerini katılmadığı sinyali verdi. Dolar Euro karşısındaki kayıplarının bir kısmını alırken, Euro Dolar paritesi 1.2140 seviyelerine geri çekildi.

XAUUSD… Powell’ın Sunumu Sonrasında 1,800 $ Seviyesi Üzerine Tutundu… FED Başkanı Powell’ın dün Senato’da gerçekleştirdiği sunum sonrasında kısmi bir şekilde yükselen altın fiyatlarında gözler bugün Temsilciler Meclisi’ne yapacağını sunuma çevrildi. Powell yakın vadede salgından etkilenen ekonomi için desteği bırakmayacaklarını ifade etti. ABD’de Cuma günü Temsilciler Meclisinde oylamaya sunulması beklenen mali teşvik paketi ve Powell’ın açıklamaları altın fiyatlarının 1,800 $ üzerinde tutunmasına destek sağlıyor.

GAUTRY… Dolar TL Kurundaki Yükselişten Destek Buldu… Altının ons fiyatındaki yükselişle birlikte 3 günlük seri yakalayan gram altın dün Dolar TL kurundaki yükselişten destek buldu. Sabah saatlerinde 414 TL seviyesini test eden gram altın, yeni işlem gününün ilk saatlerinde 413 TL seviyelerinde işlem görüyor.

leave your comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading