resim

PİYASALARIN YÖNÜ

BIST100…Bu Hafta Yurt içi Gündem Oldukça Yoğun Bir Seyir İzleyecek… Yurt içi ve yurt dışı piyasalar veri akışı açısından oldukça hareketli bir haftayı geride bıraktı. Genel olarak FED toplantısı, Doğu Akdeniz meselesi eksenindeki diplomasi trafiği ve koronavirüs aşısına ilişkin gelişmelerin takip edildiği haftada endeks 1,‪096 – 1‬,118 puan aralığında işlem gördü ve haftayı %0.84 yükselişle tamamladı. Global hisse senedi piyasalarının satış baskısından kurtulması ve Yunanistan ile diyalog kapısının aralanması risk iştahı açısından olumlu oldu. Avrupa bankalarındaki satışların devam etmesi yurt içi bankaları da aşağı çekti. Sanayi banka rasyosu tüm zamanların en yükseğinde kapandı. Yataya yakın bir seyir izleyen endekste 1,120 seviyesi kritik bir direnç noktası olarak izleniyor. Bu hafta yurt içi piyasalarda TCMB’nin faiz kararı ve AB zirvesi ana gündem maddesi olarak öne çıkmakta. Gözler Doğu Akdeniz meselesi eksenindeki gelişmelerin ele alınacağı bu toplantıda olacak. Buradan gelebilecek bir yaptırım kararı ve yaptırımların içeriği piyasaların baskı altında kalmasına yol açabilir. Yurt dışı tarafında ise Powell’ın bu hafta gerçekleştireceği konuşmalar ve PMI verileri öne çıkıyor.

USDTRY… 7.50 Eşiğini Aşan Dolar TL Kurunda Yukarı Yönlü Hareketler Hız Kazandı… Doların FED toplantısı sonrasında global piyasalarda zayıf bir görünüm sergilemesine rağmen TL varlıklar karşı karşıya kaldığı jeopolitik riskler nedeniyle diğer gelişen piyasa ülkelerinden negatif ayrışmakta. Haftanın son işlem gününde yükselişe geçerek 7.57 seviyesini aşan Dolar TL kurunun global risk iştahındaki düşüşe bağlı olarak baskı altında kalmaya devam etmesi beklenebilir. AB Liderler zirvesindeki gelişmeler ve Türkiye’ye yönelik olası yaptırımlar TL üzerinde etkili olmaya devam etmesi beklenebilir. TCMB’nin Perşembe günü gerçekleştireceği Eylül ayı toplantısı da gündemde ön sıralarda yer alıyor. TCMB’nin politika faizini değiştirmesi beklenilmezken, %11.25 seviyesindeki geç likidite penceresini değiştirip kendisine ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinde yeni bir alan yaratmayı hedeflemesi bekleniliyor.

EURTRY… TL Majör Para Birimlerine Karşı Zayıf Bir Görünüm Sergilemekte… TL varlıkların majör para birimleri karşısında zayıf seyretmesiyle birlikte Euro TL kuru tarihi zirvesine yakın işlem görmeye devam ediyor. Cuma günkü işlemlerde 8.98 seviyesinin üzerini test eden Euro TL kuru yeni haftanın ilk iş gününde de alıcılı görünümünü sürdürmekte.

EURUSD…Vaka Sayılarındaki Artışla Birlikte Euro’daki Yükseliş Duraksadı… İngiltere başbakanı Boris Johnson’ın parlamentoya Brexit anlaşmasını tek taraflı değiştirebilecek olan yasa tasarısını sunması sonrasında Brüksel ile olan ilişkileri gerilmişti. AB’nin misillemesi sonrasında taraflar resmi olmayan temaslarda bulundular. AB Komisyonu Başkanı Von Der Leyen anlaşmanın olası olduğuna ikna olduğunu belirtti. Euro dolar paritesi geçtiğimiz hafta FED toplantısı sonrasında doların Eylül ayı zirvesinden geri çekilmesiyle birlikte 1.1850 seviyelerine yerleşti.

XAUUSD…1,950 $ Seviyelerinde… Dolardaki yatay seyir ve global risk iştahındaki zayıflamayla birlikte ons altın ikinci haftayı da kazançla tamamladı. 6 hafta gibi kısa süre kalan ABD başkanlık seçimleri ve jeopolitik gerilimlerin ons altına destek olması beklenebilir.

GAUTRY…475 TL Seviyelerinde… Dolar TL kuru ve ons altındaki yukarı yönlü momentumdan destek bulan gram altın iki haftalık yükselişini yeni haftaya taşıdı. Global ekonomiye yönelik belirsizlikler majör ve EM ülke para birimlerindeki değer kaybı güvenli liman altının popülaritesini korumasına yardımcı oluyor.

BRENT…Geçtiğimiz Haftaki Rallinin Ardından Yatay Seyir İzliyor… Perşembe günü gerçekleştirilen OPEC+ toplantısından üretim kısıntıları konusunda kararlılık mesajı çıkması sonucunda petrol fiyatları son 3 haftadaki kayıplarının bir kısmı telafi etti. Arz ve talep dengesi arasındaki kırılganlık enerji fiyatları üzerindeki belirleyiciliğini sürdürmesi beklenebilir. Geçtiğimiz haftaki hareketliliğin ardından petrol fiyatları yataya yakın seyretmekte. Global petrol talebine ilişkin gelişmeler fiyatlar üzerinde bir süre daha belirleyici olmayı sürdürecek. Haftalık olarak açıklanan ham petrol stok verilerinin bu konuda bir sinyal vermesi beklenebilir.

S&P500… Yeni Haftaya Ekside Başladı… Yatırımcıların teknoloji hisselerindeki gerileme ve ABD-Çin ticaret gerginliğine odaklanmasıyla birlikte S&P500 endeksi Cuma günü %1.18 kayıpla 3,317 puana geriledi.

yorumunuzu bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading