image

PİYASALARIN YÖNÜ

USDTRY…TL Varlıklar Güçlü Seyrini Sürdürüyor… TCMB başkanı Naci Ağbal’ın enflasyonla mücadele konusunda kararlılık mesajları ve sıkı para politikasının devamına işaret etmesiyle birlikte TL varlıklar yeni haftada da güçlü bir görünüm sürdürmeye devam ediyor. Dolar TL kuru Cuma günü kapanışına göre sınırlı bir şekilde yükselişle haftaya başlasa da yeni haftada risk iştahının gelişen piyasa ülkeleri lehine olması durumunda Dolar TL kuru 7 seviyesinin altını test etmek isteyecektir.

EURTRY…8.50 Seviyesine Geriledi… TCMB’nin sıkı para politikası konusundaki kararlığı ve şahin politikalarının devamına işaret etmesiyle birlikte TL varlıklar pozitif bir görünüm sergilemeyi sürdürüyor. Euro TL kuru yeni haftaya yataya yakın başlarken, 8.50 seviyelerinde işlem görüyor.

EURUSD…1.2050 Seviyelerine Yöneldi… ABD Hazine Bakanı Yellen, mali teşvik paketinin hayata geçmesi durumunda, ABD ekonomisinin 2022 yılında tam istihdama ulaşabileceğini ifade etti. Geçtiğimiz hafta 1.1953 seviyelerine kadar gerileyen Euro Dolar paritesi, mali teşvik paketi beklentileri ve Lagarde’ın teşvik uyarısıyla birlikte hızlıca 1.2050 seviyeleri yöneldi. Global risk iştahının olumlu seyretmesi durumunda ilk aşamada 1.2090 seviyesi test edilebilir. Diğer taraftan S&P500 endeksinde bir kar realizasyonu durumunda paritede geri çekilme yaşanabilir.

XAUUSD… Yellen’ın Açıklamalarıyla Birlikte Yeni Haftaya Yatay Başladı… Geçtiğimiz hafta ons başına 1,800 $ seviyesinin altına gerileyen altın fiyatları, yeni haftaya yatay bir başlangıç yaptı. Janet Yellen’ın tam istihdam konusundaki açıklamaları ve 1.9 trilyon dolarlık mali teşvik paketi sene başından bu yana %5’e yakın değer kaybeden ve ons başına 1,900 $ seviyelerinden 1,800 $ seviyelerine kadar gerileyen altın fiyatlarının değerini korumasına yardımcı olması beklenebilir.

GAUTRY… TL’deki Güçlenmeye Bağlı Olarak Zayıf Bir Görünüm Sergiliyor… Dolar TL kurundaki geri çekilme ve ons fiyatındaki yatay seyirle birlikte gram altın geçtiğimiz hafta 430 TL seviyelerinden 407 TL seviyelerine kadar geriledi. Yeni haftaya Cuma günkü kapanışına göre
yataya yakın bir açılışla başlayan gram altın Temmuz ayından bu yana gördüğü en düşük seviyelerde işlem görüyor.

leave your comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading