image

PİYASALARIN YÖNÜ

USDTRY… Pozitif Risk İştahına Ek Olarak TL’de Belirgin Bir Ayrışma Var… Ocak ayı tüketici enflasyonu verisi beklentilerden yüksek gelse de TL varlıklar majör para birimlerine karşı güçlü bir varlık sergilemeyi sürdürüyor. TCMB’nin sıkı para politikası duruşu konusundaki kararlılığı, Dolar TL kurundaki yükselişlerin sınırlı kalmasına neden oluyor. Haftanın son işlem gününde Dolar TL kuru yatay bir seyir ile 7.13-7.14 seviyelerinde işlem görüyor. Dolar TL kurunda 7.26-7.27 seviyelerinin aşılmadığı sürece kurdaki TL lehine güçlenmenin devam etmesi beklenebilir. ABD tarafında tarım dışı istihdam verisi takip edilecek.

EURTRY… 8.53 Seviyelerine Kadar Geriledi… Euro TL kuru 9 seviyesinin altına düştükten sonra hızlanan satışlarla birlikte 8.53 seviyelerine kadar geriledi. Global risk iştahı ve TL varlıkların konumunu, majör para birimlerine karşı güçlenme konusunda alan yaratıyor.

EURUSD… Tarım Dışı İstihdam Verisi Takip Edilecek… ABD’de makroekonomik verilerin beklentilerden iyi gelmesi ekonomide toparlanma beklentilerini öne çekerken, aşılama programının iyi gitmesiyle birlikte dolar global bazda güç kazandı. ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 30 Ocak ile biten haftada beklentilerden daha fazla düşerek 779 bine geriledi. 10 yıllık ABD tahvil faizleri yeniden yukarı gidiyor. İtalya’daki hükümet krizi Draghi’nin başbakanlığı kabul etmesiyle çözülmüş gibi gözükse de Euro Bölgesi PMI verileri eşik seviyenin altında kalarak ABD ekonomi kadar hızlı bir toparlanmaya işaret etmiyor. 1.20 seviyesinin altında kalındığı sürece Euro aleyhine satışların devam etmesi beklenebilir.

XAUUSD… 1,800 $ Seviyesinin Altına Geriledi… Ons altın doların global bazda güçlenmesine bağlı olarak satış baskısı altında kalmayı sürdürüyor. 1,800 $ seviyesinin altına sarktıktan sonra 1,792 $ seviyelerinde tepki alımlarıyla karşılaşan ons altın haftanın son işlem gününde 1,797 $ seviyelerinde işlem görüyor.

GAUTRY… Son 6 Ayın En Düşüğünde… Gram altın ons fiyatındaki geri çekilme ve TL varlıklardaki güçlenmeye bağlı olarak 411 TL
seviyelerine kadar geriledi. Gram altın Temmuz ayından beri gördüğü en düşük seviyelerde işlem görüyor.

leave your comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading