resim

Piyasaların Yönü

DOLARTL

Jeopolitik nedenler ve yerlilerin döviz alımı devam ediyor. Merkez bankasının pandemi önlemi kapsamında faiz artırımın da ki ağır adımları maalesef Türklirasını savunmasız bırakıyor. 7.50 nin. Kırılması durumunda sırası ile 7.58 ve 7. 64 bir sonraki seviyeler olabilir. Dolartl de düşüş başladığına dair sinyali alınabilmesi için 7.24 lü seviyeler in altında haftalık kapanışlar gelmesi gerekiyor.

PETROL
Petrol fiyatları koronavirüs vakalarında yaşanabilecek muhtemel bir artışın yakıta olan talebi düşürebileceği endişeleriyle geriledi.

Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı LCOc1 yaklaşık %0,2 düşüşle 41,93 dolara gerilerken, ABD hafif ham petrolü CLc1 ise %1,9 düşüşle 39,01 dolara indi.
ALTIN
Altın fiyatları, doların yükselmesiyle geriledi ancak düşüş koronavirüs krizinden toparlanma konusundaki artan endişelerle birlikte sınırlı kaldı.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı XAU= %0,2 düşüşle 1.925,09 dolara inerken, ABD altın vadelileri de %0,2 düşüşle 1.931,20 dolara geriledi.
DÖVİZ
Dolar dünkü zayıf kazanımlarını muhafaza ederken, yatırımcılar Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Perşembe günkü para politikası kararının euroda satış baskısı yaratıp yaratmayacağına odaklandılar.

Sterlin ise Brexit belirsizliğinden kaynaklanan kayıplarını azalttı.

ABD piyasalarının dün tatil olmasından ötürü düşük hacimle gerçekleşen işlemlerde dolar =USD diğer para büyük para birimlerinin olduğu sepet kur karşısında %0,2 yükselerek 93.128’den işlem gördü. Euro EUR=EBS ise yaklaşık aynı miktarda değer yitirerek 1,1816 dolara geriledi.

Bu hafta yatırımcıların odaklanacakları ana gelişme Avrupa Merkez Bankası’nın Perşembe günü açıklayacağı politika faizi kararı olacak.

Birçok analist bankanın para politikası duruşunda bir değişiklik öngörmezken, euronun dolar karşısındaki kuvveti hakkında endişe ortaya koyan merkez bankasının enflasyon tahminlerine ilişkin verebileceği mesajlara bakacaklar.

yorumunuzu bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading