image

PİYASALARIN YÖNÜ

BIST100… Risk İştahındaki Düşüş Endeksin Zayıf Görünüm Sergilemesine Neden Olmakta… Oldukça dalgalı geçen bir haftanın ardından BIST100 endeksi direnç noktası olarak takip edilen 200 günlük hareketli ortalamasını geçmekte oldukça zorlandı ve haftayı %1.3 değer kaybıyla tamamladı. Yurt dışı piyasalarda da satış baskısının hissedilmesiyle birlikte endeksteki zayıf görünüm devam etti. Yurt içi piyasalar Doğu Akdeniz eksenindeki meseleleri takip etmeyi sürdürüyor. Taraflar arasındaki gerilim ve NATO’nun uzlaşı çabalarına rağmen teknik toplantının gerçekleşmemesi jeopolitik gerilimlerin sürmeye devam edebileceğine işaret ediyor. 1,100 seviyesinde takip edilen kısa vadeli direnç seviyesi aşıldığı takdirde olumlu haberlerin de eşlik etmesi piyasadaki boğaları hareketlendirecektir. 50 günlük ortalamanın altında kalındığı endeksteki zayıf görünüm devam edebilir. 1,065 desteği aşağı yönlü kırılıp bu seviyelerde kalıcılığın sağlanması durumunda ise aşağı yönlü baskı derinleşebilir.

USDTRY… Dolar Global Bazda Güçleniyor… Geçtiğimiz hafta TL varlıkların zayıf bir görünüm sergilemesi ve Doların global bazda değer kazanmasıyla Dolar TL kuru 7.4550 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Enflasyon dinamikleri ve jeopolitik gerilimlere bağlı risk primindeki yükselişin önümüzdeki süreçte TCMB’yi faiz artırımına zorlaması beklenebilir. Jeopolitik riskler ve enflasyondaki yukarı yönlü trendin TL varlıklar üzerinde baskı yaratması beklenebilir.

EURTRY… TL Majör Para Birimlerine Karşı Direnmekte Güçlük Çekiyor… TL gelişen piyasa ülke para birimleri karşısında zayıf bir görünüm sergilemeye devam ediyor. Jeopolitik riskler ve enflasyon baskısı sonrasında TL Euro karşısındaki kayıplarını geri almakta güçlük çekiyor.

EURUSD… Makroekonomik Verilerin Etkisinde Dalgalı Bir Görünüm Sergilemekte… ABD’de işsizlik oranı verisi beklentilerden iyi gelirken, tarım dışı istihdam beklentilerden iyi bir görünüm sergilemedi. Euro Dolar paritesi son zamanlarda gelen makroekonomik verilerin ve merkez bankası yönlendirmelerinin etkisinde oldukça hareketli bir görüntü sergilemekte. Paritenin bu haftaki Avrupa Merkez Bankası toplantısına kadar dalgalanması beklenebilir.

XAUUSD… Dolardaki Değer Kazancına Bağlı Olarak Gerilese de Likidite Bolluğu Altın Fiyatlarına Destek Oluyor… İstihdam verisi öncesinde hafif alıcı bir görünüm sergileyen altının ons fiyatı doların global bazda gevşemesinden destek buldu. Beklentilerden iyi gelen işsizlik oranı verisi sonrasında 1912 $ seviyesine kadar gerileyen altının ons fiyatı gelen tepki alımlarının etkisinde yeniden 1940 $ düzeyine yöneldi. Genel görünüme bakıldığında dolar endeksindeki düşüş trendinin zayıflasa da devam etmesi, öncü merkez bankalarının yöneticilerinin uzunca bir süre daha sıfırlı faiz oranlarına alışık olunması konusundaki sözlü yönlendirmeleri altın fiyatlarına destek olabilecek gelişmeler olarak öne çıkıyor. Ons altındaki geri çekilmelerin sınırlı kalması ve aşağı yönlü düzeltmeler sonrasında bu noktalardan güç toplayarak yeniden 2,000 $ seviyesi üzerine yerleşmesi beklenebilir.

GAUTRY… Dolar TL Kurundaki Yükselişten Destek Buldu… Ons fiyatının yatay seyretmesine karşın TL varlıklardaki zayıf görünüm gram altın fiyatlarına destek sağlıyor. Altının gram fiyatı 460 TL seviyesi üzerinde kalıcı olma çabası içerisinde bulunuyor

leave your comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading