image

Özbekistanlı iş insanlarından KAYSO’ya ziyaret

ÖZBEKİSTAN İhracatçılar Birliği Başkanı Muhtar Umarov başkanlığında 15 kişiden oluşan Özbek iş isanları, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde Kayseri Sanayi Odası’nı (KAYSO) ziyaret etti.

Özbekistan İhracatçılar Birliği Başkanı Muhtar Umarov başkanlığında 15 kişiden oluşan Özbek iş insanları heyeti KAYSO’ya ziyarette bulundu. Ziyaret nedeniyle memnun olduklarını belirten KAYSO Yönetim Kurulu üyesi Nuh Mehmet Akkaş, “Kayseri’den 2020 yılında Özbekistan’a 15 milyon dolar civarında ihracat, 25 milyon dolar civarında da ithalat gerçekleştirilmiştir. Kayseri’den 20 firmamız Özbekistan’a ihracat yapmaktadır. İhraç edilen ürünler arasında elektrikli ev aletleri, mobilya, kablo ve çelik tel ilk sıralarda yer almaktadır. Tabi bu rakamlar bizim açımızdan son derece düşük. Şehrimiz ile Özbekistan arasındaki ticaret hacmini çok daha yukarılara çıkaracak potansiyele sahibiz. İnşallah ikili ilişkilerle işbirliğimizi daha da artıracağımıza inanıyorum” dedi.

Özbekistan İhracatçılar Birliği Başkanı Muhtar Umarov ise, iki ülke arasındaki ticaret hacmini daha da geliştirmek adına böyle bir ziyaret gerçekleştirdiklerini belirterek, “İki ülke arsında 5 milyar dolarlık ticaret hedefi konmuştu. Ne yazık ki 2,4 milyar dolar olan ticaret hacmi pandemiden dolayı 2,1 milyar dolara düşmüş durumda. Biz bu hedefi gerçekleştirmek adına mobilya sektöründe faaliyet gösteren 15 işadamı ile bu ziyareti yapıyoruz” dedi.

leave your comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading