resim

Otomotiv ihracatında eylül rekoru

Türkiye’nin otomotiv ihracatı, eylül ayında bu yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Türkiye’nin otomotiv ihracatı, ocak-eylül döneminde ve son 12 aylık dönemde belirgin düşüşler göstermesine karşın eylül ayında ağustos ayına göre ve geçen yılın eylül ayına göre artış kaydetti.

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının yoğun etkileriyle şubat ayında düşmeye başlayan ve nisan ayında 596 milyon 332 bin dolara kadar gerileyen otomotiv ihracatı bu aydan sonra yükselmeye başladı ve yükseliş serisini ağustos ayına kadar sürdürdü.

Türkiye’nin otomotiv ihracatı ağustos ayında gerilemesine karşın eylül ayında tekrar toparlandı ve bu yıl içerisindeki zirvesine ulaştı.

Salgının en yoğun hissedildiği dönemler sonrasında yavaş yavaş normale dönülmesi, ekonomi yönetiminin iş dünyasını destekleyici adımlarıyla sanayinin çarklarının tekrar dönmeye başlaması, ekonominin toparlanma sürecine girmesi, sanayi tesislerinin üretime kademeli olarak geri dönmesiyle otomotiv sektörünün ihracatını olumlu etkileyen başlıca unsurlar arasında yer aldı.

AA muhabirinin Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlediği bilgiye göre, Türkiye’nin eylül ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,8, ağustosa göre yüzde 28,5 artışla 16 milyar 13 milyon dolar oldu.

Türkiye ihracatının lokomotifi olan otomotiv sektörünün ihracatı eylül ayında geçen aya göre yüzde 68,7 artarak 1 milyar 544 milyon 45 bin dolardan, 2 milyar 605 milyon 33 bin dolara yükseldi.

yorumunuzu bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading