resim

OTOMOBİLLERE BEDELİNE GÖRE TAKSİT SINIRI GETİRİLDİ

2016 yılında kabul edilen Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelik ile taksitli satışlara genel sınırlama getiren kanunda otomobillere bedeline göre taksit sınırı getirilirken, konut satışları kapsam dışında kaldı.

2016 yılında kabul edilen Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelik ile taksitli satışlara genel sınırlama getiren kanunda otomobillere bedeline göre taksit sınırı getirildi.
Bugün ki Resmî Gazete ‘de yayımlanan Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmeliğe göre, taşıt satışlarında değerine göre 24 ile 60 ay arasında taksit yapılabilecek.
Resmî Gazete ’de yayımlanan Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmeliğin taksitli satışlara genel sınırlama getiren 12/B maddesinden konut satışını kapsam dışı bırakılırken, maddeye eklenen bir fıkra ile otomobillere bedeline göre taksit sınırı getirildi
Buna göre; nihai fatura değeri 120 bin lira ve altında olan taşıt satışlarında 60 ay, 120 bin-300 bin arası taşıt satışlarında 48 ay, 300 bin-750 bin lira arasındaki taşıt satışlarında 36 ay ve 750 bin liranın üzerinde olan taşıt satışlarında 24 ayı geçemeyecek.
Sıfır araçlara olan talebin kısılması yönündeki bu hamle, 2. El araçlarda tekrar fiyat artışlarına yol açacaktır. Otomotiv sektöründe işten çıkarmaların ve iş durdurmaların daha fazla olacağı değerlendirilmektedir.
Kaynak: Resmî Gazete Abdullah Kalın

yorumunuzu bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading