image

Ömer Gülsoy: “Sabra İhtiyacımız Var”

KAYSERİ,(BGC)-Kayseri Ticaret Odası’nda Mayıs ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşma yapan KTO Başkanı Ömer Gülsoy, yaz mevsimi öncesinde önemli değerlendirmeler yaptı.

Gülsoy, hizmet sektöründe geçirilen son bir aya değinerek“Ne yazık ki tam kapanmayla birlikte hizmetler sektörümüzün içinde yaşadığı sıkıntılı süreç devam ediyor. Bu konuda biraz daha sabra ihtiyacımız var. Temel hedefimiz sağlığımızı kaybetmeden işimizi devam ettirebilmek, çarkları döndürebilmektir. Başlayacak yaz sezonu ile birlikte hizmetler sektöründe ciddi bir iyileşme trendine gireceğini inşallah umut ediyoruz. Hizmetler sektörüne hayat verecek bir yaz sezonunu kaybetmemek için tedbirlere uymamız gerekiyor” diye konuştu.

Türkiye çapında vakalarda yaşanan düşüşlerin ardından yazın turistlerin ve gurbetçilerin Kayseri’yi daha da hareketlendireceğini söyleyen Ömer Gülsoy, “Bacasız sanayiyi daha üst noktaları çıkarmamız gerekiyor. Anadolu’da ‘gurbetçi mevsimi’ diye tabir ettiğimiz günler yaklaşıyor. Turizm sektöründe çalışanlarımızın aşılanma süreçlerinin başlamış olması ve Avrupa’da aşılanan kişi sayısının da artmasına paralel olarak yaz döneminde
Avrupa’dan Türkiye’ye yönelik seyahatlerin önünün açılacağını düşünüyoruz. Türkiye,
Avrupalı dostlarımız için uzun yıllardan bu yana vazgeçilmez bir tatil destinasyonu.
Yaz sezonu başına kadar tüm turizm çalışanlarımızın da aşılanmasıyla birlikte misafirlerimizi ülkemizde sağlık ve güvenlik içinde ağırlayacağımıza inanıyorum. Ümit ediyorum ki gurbetçi sezonuyla Çarşı-Pazar hareketlenecek. Aynı zamanda esnafımızın ve iş insanımızın yüzü gülecektir” diye konuştu.

Gülsoy, salgın nedeniyle kepenk indirmek zorunda kalan sektörler hakkında “Salgından önemli oranda etkilenen ve sıkıntı yaşayan başta turizm, yeme içme, hizmetler sektörü, yolcu taşımacılığı, eğlence, perakende mağazacılığı ile ilgili girişimlerden bulunduk. Pandemi
nedeniyle dayanacak gücü olmayan üyelerimiz için acilen destek verilmesinin elzem olduğunu söyledik. Üyelerimiz ve işletmelerimiz için Direk nakdi destek, faizsiz kredi ötelenmesi, faizsiz yeni kredi, Vergi ve SGK Borçlarının silinmesi, Kamuya mal ve hizmet sağlayan firmaların ödemelerin yapılması konularında taleplerde bulunduk. Bütün işletmelerimiz için yeni destek paketi oluşturulmasını istedik” diyerek birtakım girişimlerde bulunduklarını öne sürdü.

Gülsoy, konuşmasına KOBİ’ye verilmesi planlanan yeni kredilere değinerek devam etti: “En az altı ay ödemesiz düşük faizli, Kredi Garanti Fonu destekli yeni kredi imkanlarının sunulmasını, vadesi gelen kredi ödemelerinin de 6 ay süreyle ertelenmesini, Yaralarını sarmak için özellikle KOBİ’lerimize yönelik yeni desteklere ihtiyaç olduğu talebimizi yineledik. Nefes Kredisini
de dile getirdik. İnşallah bu krediler ve Nefes Kredisi de önümüzdeki günlerde netleşecek. Eminiz ki bu krediler reel sektörü rahatlatıp, taze güç verme imkanı bulacaktır.”

Mikro ve küçük işletmelere yönelik destek süreci başlatıldığını dile getiren Başkan Gülsoy, “Esnaf ve Sanatkar ile Gerçek Tacirlere verilecek Hibe Desteği hakkında kararda yürürlüğe girdi.
Tüccar, sanayici, büyük şirketler için de Nefes Kredisi adımı atıldı. Detayları tam netleşmedi. Görüşmeler yapılıyor. Kredi Garanti Fonu garantili düşük faizli kredi talebimizdi. Bu konuda üzerimize düşeni yapacağımızdan şüpheniz olmasın. Sizlerden ricam ekonomik paketlerden faydalanalım, işimize ve çalışanlarımıza sahip çıkalım. Bu arada destek kapsamında olmayan işletmeler içinde adım atılmasını bekliyoruz” diye konuşarak, işletmelerden oluşturulan kredilerin kullanımını rica etti.

“KAYSERİ AŞI VE İLAÇ ÜRETMEK İSTİYOR”

Gülsoy, Kayseri’nin aşı üretimi ve ilaç sektörüne girmek istediğini ileri sürerek “Kayseri olarak Aşı ve ilaç
sektöründe yer almak istiyoruz. İç Anadolu’nun tam ortasında bulunan şehrimizde ilaç
sanayiinin kurulmasını arzu etmekteyiz. Aşının Kayseri’de imal edilmesi için bütün
altyapıya sahibiz. Müteşebbisi ve girişimcisi bol olan şehrimize çok yakışır diye
düşünüyorum. Arzumuz bu yöndedir.” diye konuştu.

leave your comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading