image

Kur Korumalı Mevduata Sınırlama Geldi

Merkez Bankası Kur Korumalı Mevduatı bitirme yolunda bir önemli adım daha attı.

18 Eylül 2023 tarihli Resmi Gazete’de, Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi ve Altın Hesaplarından Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi hakkında 2 ayrı tebliğ yayımlandı.

Buna göre Yurt içi yerleşik gerçek kişilerin 31/8/2023, yurt içi yerleşik tüzel kişilerin ise 30/6/2023 tarihi itibarıyla bankalarda mevcut olan ABD doları, Euro ve İngiliz sterlini cinsinden *döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesabı bakiyeleri*, hesap sahibinin talep etmesi halinde dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çevrilebilecek.

Aynı şekilde Yurt içi yerleşik gerçek kişilerin 31/8/2023, yurt içi yerleşik tüzel kişilerin ise 31/12/2021 tarihi itibarıyla bankalarda mevcut olan *altın hesabı*, hesap sahibinin talep etmesi halinde dönüşüm fiyatı üzerinden Türk lirasına çevrilecek.

Alınan yeni kararlar ile birlikte, Döviz Dönüşümlü Kur Korumalı Mevduat hesabı ve Altın Dönüşümlü Kur Korumalı Mevduat hesabı açabilmek için, gerçek kişilerin 31 Ağustos 2023 ve öncesi, tüzel kişilerin ise 30 Haziran ve öncesinde bankalarda mevcut döviz ve altın hesapları dikkate alınacak. Bu şartlara uymayanlar DÖVİZ&ALTIN KKM hesabı açamayacak.

leave your comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading