resim

KTO’nun tarihi hizmet binası ticaret müzesi olacak

KAYSERİ’de bulunan Kayseri Ticaret Odası’nın (KTO) tarihi eski hizmet binası yeniden tefriş edilerek Ticaret Müzesi haline getirilecek.

KTO’nun Vatan caddesi üzerinde bulunan eski hizmet binası Ticaret Müzesi yapılacak. Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu ile Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, tarihi binada inceleme yaptı. Kayseri Ticaret Odası ile birlikte yapılması planlanan yeni müze hakkında açıklama yapan Başkan Palancıoğlu, “Kayserimiz yıllardan beridir ticaretin yoğun olarak yapıldığı illerin başında geliyor. Kültepe olarak bilinen yerdeki Kaniş Karum Anadolu’nun en önemli ticaret merkeziydi. Tarihimizden beridir gelen ticarete olan ilgi bizleri de geçmişi yeniden canlandırmaya itti. Ticaret Odamız ile işbirliği ile geliştirdiğimiz proje kapsamında yeniden işlevlendireceğiz. Kuracağımız yeni müze ile ticaret hayatının geçmişini tekrar canlandırmak istiyoruz. Müzeyle, Kayseri halkının ve Kayseri Ticaret Odası üyelerinin, esnafın ellerinde bulunan ticari belge ve nesnelerin bir araya getirilip sergilenmesi, işadamlarının ticari birikimlerinin paylaşıma sunulması, tekstil, kartpostal ve resim gibi eskiye dayalı sergilerin açılmasını amaçlıyoruz. Müzemize bağış yapmak isteyenden eski daktilo, fatura, çek, sözleşme, ticari kayıt ve senet, büro ve kırtasiye malzemesi, hesap makinesi, mühür ve matbaa malzemeleri gibi her türlü doküman ve eşyayı toplamaya başlayacağız” dedi.

Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy da “Melikgazi Belediye Başkanımız Mustafa Palancıoğlu ile yaptığımız protokol ile eski binamızın Ticaret Müzesine dönüştürülmesine karar vermiştik. Burada bizim istediğimiz ticarette eskiye dair ne var ise buraya sergileyerek, canlandırmak istiyoruz. Türkiye’de iki tane ticaret müzesi var. 3’ncüsünü de Kayseri’de ilk biz açacağız. Biz ticaret yönünden zengin bir şehiriz. Ticaretin baş şehri olarak bilinen Kayseri’ye de bu müze yakışacak. Bu müzemizde ticaretimizin tarihi sergilenecek” diye konuştu.

Kayseri’nin kültür turizmine büyük katkı sağlayacak yeni müzede eğitim atölyeleri, 3D müze alanı, çok amaçlı salon, özel sergi alanları ve bir çok kültürel faaliyete imkân veren sosyal alanlar yer alacak.

yorumunuzu bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading