resim

KTO YÖREX Fuarı’nda

KAYSERİ,(BGC)-Kayseri Ticaret Odası (KTO), Antalya’da bu yıl 11’incisi gerçekleştirilen Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’te açtığı stant ile coğrafi işaretli ürünleri tanıttı.

Bu yıl coğrafi işaretler temasıyla Antalya Ticaret Borsası (ATB) öncülüğünde TOBB’un desteğiyle 20-24 Ekim tarihlerinde düzenlenen YÖREX’te, KTO Kayseri’yi temsilen açtığı stantla yerini aldı.

76 ilden 113 Oda ve borsa, 16 kalkınma ajansı üreticiler olmak üzere 600’den fazla katılımcının bölgelerinin coğrafi işaretli yöresel ürünleriyle bir araya geldiği fuarda KTO standında Kayseri’nin coğrafi işaretli ürünlerinin tanıtımı yapıldı.

YÖREX Fuarı hakkında açıklamalarda bulunan KTO Başkanı Gülsoy, “Dünyada coğrafi işaretli ürünler pazarı gelişerek artmakta. 10 yılda ülkemizde coğrafi işaret sayısı 110’dan 921’e, başvuru sayısının da 160’dan 721’e çıkması bunun en önemli kanıtı. Coğrafi işaret alabilecek 2.500 ürün potansiyeli ile Türkiye de dünya pazarından 20 milyar dolarlık pay alabilir. Bu kapsamda hem Coğrafi işaret algısının hem de bilinirliğinin artmasını sağlayan YÖREX Fuarı, şehrimiz ve ülkemiz adına oldukça önemlidir. YÖREX Fuarı, Türkiye’de yöresel ürünlerin korunması ve katma değerli ürüne dönüştürülmesi yolunda büyük katkı ortaya koymaktadır. Bizde Kayseri Ticaret Odası olarak geniş bir ekiple fuarda yerimizi alarak kadim şehrimizin coğrafi işaretli ürünlerini sergiledik. Standımıza gelen misafirlerimize pastırma, sucuk, mantı ve Kayseri yağlaması ikramında bulunduk. Kayseri’nin diğer illerle göre marka bilinilirliği daha yüksek. “ dedi.

Kayseri Mantısı, Kayseri Sucuğu ve Kayseri Pastırması, Katmer, Yağlama ve Tandır Böreği’nin coğrafi işaret tescil sahibinin Kayseri Ticaret Odası olduğunu hatırlatan Başkan Gülsoy, Kayseri’nin coğrafi işaret tescilli ürünleri hakkında da bilgiler verdi.

yorumunuzu bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading