resim

KTO Başkanı Gülsoy’dan ihracat rakamı değerlendirmesi

KAYSERİ Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Şubat ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi.

Kayseri’de Şubat ayında ihracatın, geçen yıla oranla yüzde 17.50 arttığını belirten KTO Başkanı Ömer Gülsoy, “Ülke genelindeki artış oranını değerlendirdiğimizde, ilimizin ihracat artış oranının çok daha yüksek seviyelerde olması gurur vericidir. TİM verilerine göre 2020 yılı için Kayseri İhracat rakamları Şubat ayı 180 milyon 889 bin dolar iken 2021 yılı Şubat ayında 212 milyon 583 bin dolar olarak gerçekleşmiştir. Artış oranı aylık bazda geçen seneye kıyasla yüzde 17.50 oranında gerçekleşmiştir. Kayseri Serbest Bölgemiz Şubat Ayında 40 milyon 59 bin dolar ihracat yapmıştır. Kayseri’nin ihracatı toplam olarak 252 milyon 643 bin dolara çıkmış ve 2021 yılı Şubat döneminde 1’inci ihracat pazarımız her zaman olduğu gibi Irak olmuştur. Ayrıca, Birleşik Krallık, Almanya, İsrail, ABD ve İtalya gibi ülkelerde de ihracatımız artmıştır” diye konuştu.

Kayseri ihracatının sektörler bazında analizini yapan Başkan Gülsoy, “Demir ve demir dışı metaller, elektrik-elektronik, hazır giyim ve konfeksiyon, iklimlendirme sanayii, mobilya, kağıt ve orman ürünleri, çelik, tekstil ve hammaddeleri, makine aksamları, çimento cam seramik ve toprak ürünleri sektörlerindeki artışlara dikkat çekmiş, kimyevi maddeler ve mamulleri , otomotiv endüstrisi, halı sektörlerinde ise kısmi azalış meydana gelmiştir” dedi.

yorumunuzu bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading