image

KTO Başkanı Gülsoy : Tam Kapanma Sürecinde Kredi Ödemeleri Ve Kamu Alacakları Ötelensin

KAYSERİ,(BGC)-Kayseri Ticaret Odası (KTO) Nisan ayı olağan meclis toplantısında konuşan Başkan Ömer Gülsoy, tam kapanma sürecinde kredi ödemelerinin ve kamu alacaklarının ötelenmesi gerektiğini söyledi. Gülsoy, Kısa Çalışma Ödeneği ile diğer teşvik ve desteklerinde salgın sona erinceye kadar devam etmesinin hayati önem taşıdığına vurgu yaptı.

Meclis Başkanı Aslan, tam kapanma sürecinde yayınlanan genelge ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, “Esnaflar ile alakalı serzenişler yükselmektedir. Umuyorum ki esnaflarımıza bu süreçte yeni bir destek paketinin çıkarılmasını bekliyoruz. Tam kapanma ile virüsün yayılım hızının önüne geçileceğini temenni ediyorum. Vatandaşlarımızın da bu hususta gereken hassasiyeti göstermesini bekliyorum.” İfadelerini kullandı.

“KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ, TEŞVİK VE DESTEKLER SALGIN SONA ERİNCEYE KADAR DEVAM ETSİN”

Konuşmasında Ekonomide yaşanan gelişmeleri değerlendiren Başkan Gülsoy, “ Kısa Çalışma Ödeneğini Haziran sonuna kadar erteleyen Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. Salgının yıkıcı etsinin hissedildiği, vaka sayıların arttığı bu dönemde istihdamı koruyucu tedbirlerin alınmasına, piyasaların nispeten rahatlamasına ve işverenin önünü görmesi adına Kısa Çalışma Ödeneğinin, teşvik ve desteklerin salgın sona erinceye kadar devam etmese hayati önem taşımaktadır. “ dedi.

“KAMU ALACAKLARI İLE KREDİ ÖDEMELERİNİN ÖTELENMESİ VE YENİDEN YAPILANMASI GEREKİR”

Başkan Gülsoy, vaka sayılarının artmasıyla birlikte tam kapanma süresinde zor durumda olan işletmelerimiz için hükümete çağrıda bulundu. Gülsoy, “ Kamu alacakları ile kredi ödemelerin ötelenmesi ve mutlaka yeniden yapılandırılması gerekir. Bu kapalı süreç içerisinde borcu olanlara, çeki senedi olan işletmelerimize de kolaylık sağlanmasını bekliyoruz. Yoksa birçok iş insanımız zor durumda kalacaktır. “ ifadelerini kullandı.

“KONTEYNER VE HAMMADDE SORUNU ÇÖZÜLMEZSE İHRACATTA GERİYE GİDERİZ”

Ekonomideki yaşanan sıkıntıları birebir takip ettiklerini ve çözüm öneriyle birlikte Üst birlikleri TOBB’a ilettiklerine vurgu yapan Başkan Gülsoy sözlerini şöyle sürdürdü. “Pandemi nedeniyle lojistik sektöründe yaşanan koyteyner ve hammadde konusunda yaşanan sıkıntıları raporlayarak çözüm önerilerimizle birlikte girişimlerimizi yapıyoruz. Biran önce sıkıntıların çözülmesi gerektiğini söylüyoruz. Şayet bu sorunlar devam ettiği taktirde ihracatta yakalamış olduğumuz bu güzel rakamları önümüzdeki günlerde göremeyebiliriz. Ürettiklerimizi ve sattığımız ürünleri zamanında sevk edemez isek birbirini tetikleyen sorunlarla karşılaşabiliriz. Öte yandan ticarette haksız rekabete karşıyız. Perakende sektörüne de düzenleme getirilmesini bekliyoruz.”

“KOLAY PARA RİSKTİR”

Başkan Gülsoy konuşmasının sonunda karlılık rakamlarının tek haneli rakamlara düştüğü bir ortamda insanların hayat standartlarını yükseklere çıkarmak için bir takım aslı arası olmayan yerlere birikimlerini yatırdığını belirterek, “Lütfen büyük vaatlere, reklamlara ve fısıltı gazetesinden yayılan duyumlara kanmayın. Kolay para risktir. Kolay para kaybetmektir. Kıymet bilmemektir. Bereketi de olmaz. Çalışmadan, yorulmadan, ter akıtmadan para kazanamazsınız. Böyle kar hiçbir yerde yok. Yıllardır yüksek vaatlere kanan banka zedeler, titan zedeler, saadet zincirleri , şimdi de kripto zedeler…Lütfen araştırmadığınız, devletin kontrolünün olmadığı yerlere yatırım yapmayın. Tüm birikiminiz bir gecede gidebilir. Kripto paralar konusu henüz ülkemiz dahil dünyanın pek çok ülkesinde düzenlemesi yapılmamış, çok büyük riskler barındıran, piyasa yapıcılığı olmayan riskli bir alan. Aracılık eden kuruluşlar ise şeffaf değil. Haberiniz olsun” diye konuştu.

leave your comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading