resim

KTO, 2021 yılı bütçesini 18 milyon 650 bin TL olarak belirledi

KAYSERİ Ticaret Odası’nda (KTO) yapılan 2020 yılının son meclis toplantısında, 2021 yılı bütçesi 18 milyon 650 bin TL olarak belirlendi.

KTO Aralık ayı meclis toplantısı online olarak yapıldı. Toplantıda 2020 faaliyet raporu okundu ve oy birliği ile kabul edildi. KTO’nun 2021 yılı bütçesi 18 milyon 650 TL olarak açıklandı. Bütçe,  meclis üyelerinin oy birliği ile karara bağlandı. KTO Başkanı Gülsoy, 2020 yılının genel değerlendirmesini yaparak iş dünyasının 2021 yılından beklentilerine değindi. 2020 yılının zorlu geçtiğini belirten KTO Başkanı Ömer Gülsoy, “Dünyada vaka sayısı 80 milyonu geçerken bir milyon 750 binden fazla insanda hayatını kaybetti. Böyle küresel bir salgın elbette dünya ticaretini de olumsuz etkiledi. Resmi verilere göre dünya ekonomisi bu yıl 4.4 oranında küçüldü. Biz de ise önümüzdeki ay ortaya çıkacak son çeyrek rakamları ile birlikte yüzde  0.5, yani yarım puanlık bir büyüme bekleniyor. Virüs özellikle perakende ticareti ciddi manada olumsuz etkiledi. Organize sanayi bölgesinde kısmen de olsa ihracat yapan üyelerimizin genel durumları iyi görünüyor. Ancak, perakende ticarette ciddi sıkıntılar var. Hizmet sektörü ise bitme noktasına geldi. Bu sektöre verilen mali desteklerin daha da artırılması gerekir” diye konuştu.

Ekonomik anlamda belirlenen hedeflerde sapma olmaması temennisinde bulunan Başkan Gülsoy, “Türkiye salgınla mart ayının ortasında tanışmıştı. Buna rağmen ülkemiz ilk çeyreği 4.5 büyüme ile tamamladı. İkinci çeyrek de ekonominin çarkları durmuştu. İkinci çeyrek sonunda  9.9 küçüldük. Bildiğiniz gibi bu yılın üçüncü çeyreğinde de özellikle imalat sanayindeki büyümeye paralel olarak  6.7 oranında bir büyüme gerçekleşti. Türkiye’nin 2020’yi yüzde yarım puanlık bir büyüme ile kapatması bekleniyor. Önümüzdeki yıl için ise IMF Türkiye’de büyüme oranını yüzde 5, Merkez  Bankamız ise yüzde 5.8 gibi planlıyor. İnşallah bu hedefte bir sapma olmaz. Büyüme ve istikrar hedeflerini yakalayabilmek için ekonominin üç temel ayağı olan kur, faiz ve enflasyonun dengede tutulması gerek” ifadelerini kullandı.

‘AŞI OLMAYIN TELKİNLERİNE İTİBAR ETMEYİN’

Yakalandığı koronavirüsü atlatan Oda Başkanı Ömer Gülsoy meclis üyelerinde de uyarılarda bulunarak, “Lütfen kurullara daha fazla riayet edelim. Hiç olmazsa aşı bulununcaya kadar tedbirleri biraz daha sıkı uygulayalım. Önümüzdeki ayın ortasından itibaren aşı kademeli olarak hayata geçirilecek. Lütfen sırası gelince aşımızı olalım. ‘Aşı olmayın’ telkinlerine asla itibar etmeyin” dedi.

yorumunuzu bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading