image

KAYSO Başkanı: Pandeminin dünya ekonomisine verdiği zarar 3,4 trilyon dolar

KAYSERİ Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, “Bazı hesaplamalara göre salgının dünya ekonomisine verdiği zararın 3,4 trilyon dolar civarında olduğu belirtiliyor” dedi.

KAYSO 2021 yılının ilk meclis toplantısını video konferans sistemi üzerinden yaptı. Toplantıya, meclis üyeleri, meslek komitesi üyeleri, disiplin kurulu ve yüksek istişare kurulu üyeleri katıldı. Meclis toplantısında konuşan KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci, “Pandemi nedeni ile küresel tedarik zincirlerinin işleyişi bozuldu, kısıtlamalar küresel finans piyasalarında keskin düşüşlere yol açtı. Uluslararası ekonomi kurumlarınca, 2. Dünya Savaşından itibaren en yüksek küçülmenin yaşandığı dönem olarak görülüyor. Bazı hesaplamalara göre de salgının dünya ekonomisine verdiği zararın 3,4 trilyon dolar civarında olduğu belirtiliyor” diye konuştu.

Rakamlarla 2020 yılını ve Kayseri Sanayi Odası projelerini değerlendiren Başkan Büyüksimitci, “İhracatın ithalatı karşılama oranı yaklaşık yüzde 206 seviyelerinde. Türkiye’nin oranı bunun tam tersi. Biz Kayseri olarak cari açığa pozitif katkı veren ve artı değer üreten bir şehiriz. İhracat ilk bin sıralamasında Kayseri’den 17 firmamız var. İnşallah bu sayıyı önümüzdeki yıllarda daha da artıracağız. Türkiye’nin yıllık ihracat birim değerine baktığımızda bu rakam 1,06 dolar iken Kayserimizin ihracat kilogram birim değeri 1,81 dolar civarında. Burada da Türkiye’nin rakamlarından çok daha iyi durumdayız. Bu rakamları daha yukarılara çekmek için gayretlerimiz devam ediyor” ifadelerini kullandı.

leave your comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading