image

Kayseri’de Temmuz’da 26 Adet Teşvik Belgesi Düzenlendi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı,  Türkiye genelinde, Temmuz ayında toplam 38,1 milyar TL sabit yatırım tutarı olan 868 adet teşvik belgesi düzenlerken, Kayseri’de ise 641,3 milyon TL sabit yatırım tutarı olan 26 adet teşvik belgesi düzenlendi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Temmuz 2022 dönem için teşvik belgesi yatırımları ve yatırımcı firmaların listesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, Kayseri’de yatırım teşvik belgeleri toplam sabit yatırım tutarı 641 milyon 291 bin 788 TL olurken, öngörülen istihdam 474 olarak belirlendi. Söz konusu teşviklerle gerçekleştirilecek ithal makine ve teçhizat makina tutarı 13 milyon 317 bin 810 USD olarak belirlendi. Teşvik belgelerinde 13 âdetinin Elektrik Üretimi için GES yatırımları olması dikkatleri çekti.

Tamamlama vizesi yapılan 2 yatırım teşvik belgesiyle gerçekleşen sabit yatırım tutarı 6 milyon 273 bin 11 TL olurken, istihdam 20 olarak açıklandı.

Kayseri’de Temmuz’da en yüksek tutarlı teşvik belgesi, 374,2 milyon lirayla Ceha Büro Mobilyaları Anonim Şirketi’nin yatırımı için düzenlendi. Şirketin yapacağı Ortopedik Muhtelif Koltuklar Ve Oturma Grupları üzerine yatırımı kapsarken, şirket bu yatırımla 235 kişiyi istihdam etmeyi planlıyor.

Kaynak: Resmi Gazete

Abdullah KALIN/Ekonomist

leave your comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading