resim

Kayseri’de tarım ve hayvancılığa destek

KAYSERİ (1HA) – Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, “Bu sene 60 milyon TL tarıma, hayvancılığa destek konusunda çalışma yapıyoruz” dedi.

“Anadolu’nun Bereketi Buğday Projesi” kapsamında 12 ilçede uygulanacak olan ve yüzde 50’si Tarım ve Orman Bakanlığı, yüzde 25’i Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve yüzde 25’i çiftçiler tarafından karşılanan 885 ton Ceyhan-99 çeşidi ve 200 ton Kayra çeşidi olmak üzere toplam 1085 ton yazlık ekmeklik buğday tohumluğu dağıtımı gerçekleştirildi.
Tarım İl Müdürlüğü’nde gerçekleşen törene Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın yanı sıra Genel Sekreter Yardımcısı Bayar Özsoy, Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, Kayseri Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Kocasinan Ziraat Odası Başkanı Abdulkadir Güneş, Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Duran Safrantı ve çiftçiler katıldı.

Konuşmasında ‘Yeter ki siz üreteceğiz diyerek, bizden isteyin, üzerimize ne düşüyorsa yapacağız’ sözü veren Başkan Büyükkılıç, hayvancılıkla uğraşan besicilere koyun ve koç konusunda gerekli destekleri verdiklerini, bu sene 3 katına çıkardıklarını, ayrıca hayvancılıkla uğraşan vatandaşların su faturalarının yarısının Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılaşacağını hatırlattı.
‘60 MİLYON TL MALİYETLİ TARIMA, HAYVANCILIĞA DESTEK KONUSUNDA ÇALIŞMA YAPIYORUZ’
Bu sene tarım ve hayvancılığa 60 milyon TL değerinde destek vereceklerini vurgulayan Büyükkılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kayseri’miz 800 bin civarında küçükbaş, 350 bin civarında büyükbaş hayvanıyla sadece sucuğun pastırmanın merkezi değil, hayvancılığın da merkezi olma yönünde gayretini gösteriyor. Beydeğirmeni Projemizde siz ne diyorsanız yaptık, fiyatları aşağı çekin dediniz, çektik. Orada biliyorsunuz biyogazdan enerji üretmek suretiyle ülkemize enerji konusunda destek olma yönünde gayret gösteriyor. Hatırlanacağı üzere geçen sene 11 traktör dağıtmıştık. Bu sene 60 milyon TL maliyetli tarıma, hayvancılığa destek konusunda çalışma yapıyoruz. İhtiyaç varsa yine yaparız”

‘TEK BİR KURUM GİBİ HEP BİRLİKTE ÇALIŞIYORUZ’

Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin de, Başkan Büyükkılıç’a desteklerinden dolayı teşekkür ederek, “Bu proje ile Büyükşehir Belediyemizin katkıları da eklenerek, yazlık buğday tohum dağıtımını gerçekleştirmiş olacağız. Bununla birlikte TÜRKVET’e kayıtlı olan üreticilerimizin su ihtiyaçlarının yüzde 50’si Büyükşehir Belediyemiz tarafından karşılanıyor. Beraberinde Büyükşehir Belediyemizin hem yem bitkileri hem de baklagil tohumu dağıtımında ciddi destekler vereceğine inancımız tamdır. Tek bir kurum gibi hep birlikte çalışıyoruz” diye konuştu.
Kayseri Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Kocasinan Ziraat Odası Başkanı Abdulkadir Güneş ise Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın bu projelere sürekli destek olduğunu belirterek, teşekkür etti. Güneş, “Değerli başkanım, birlikte olursak, sizin önderliğinizde, devletimizin Tarım Bakanlığı’mızın yapmış olduğu projelerde çiftçilerimizin bundan mutlu olur, biz üretmeye devam edeceğiz, yeter ki hep birlikte el ele vererek, birlik olalım” dedi.
Proje kapsamında dağıtımı yapılan tohumlarla 950 çiftçiye yaklaşık 50 bin dekar alanda üretim yapması imkânı sağlanırken, ekimi yapılan alanlardan yaklaşık 12 bin 500 ton ürün elde edilmesi planlanıyor.

yorumunuzu bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading