image

Kapasite Kullanım Oranı Ağustos’ta Yüzde 77,1 Oldu.

İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), ağustosta bir önceki aya göre 0,4 puan artarak yüzde 77,1 seviyesine yükseldi.

TCMB tarafından yapılan açıklamada; 2021 yılı Ağustos ayında, imalat sanayinde faaliyet gösteren 1739 iş yeri tarafından İktisadi Yönelim Anketi’ne verilen yanıtlar toplulaştırılarak değerlendirildiği bildirildi.

Anket sonuçlarına göre İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), bir önceki aya göre 0,4 puan artarak yüzde 77,1 seviyesine ulaştı. Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı (KKO-MA), bir önceki aya göre 0,4 puan artarak yüzde 76,8 seviyesinde gerçekleşti.

Bir önceki ay yüzde 77.2 olan dayanıklı tüketim malları kapasite kullanım oranı, ağustos ayında yüzde 75.9’a geriledi. Dayanıksız tüketim  malları kapasite kullanım oranı ise ağustosta yüzde 73,5’ten yüzde 73.6’ya yükseldi.

Tüketim malları kapasite kullanım oranı ise temmuzdaki yüzde 74.1’den ağustosta yüzde 74’e geriledi. Ara malları kapasite kullanım oranı yüzde 78.9 oldu. Bir önceki ayda yüzde 80 olarak gerçekleşmişti. Temmuz ayında yüzde 70,2 olarak gerçekleşen yatırım malları kapasite kullanım oranı ise ağustos ayında yüzde 74.8 oldu.

İmalat sanayi kapasite kullanım oranı, Merkez Bankası’nın imalat sanayi sektöründe çalışan işyerlerine her ay uyguladığı İktisadi Yönelim Anketi’ne verilen cevaplara göre hazırlanıp yayımlanır. İmalat sanayi geneli ve alt sektörleri itibarıyla hesaplanan kapasite kullanım oranları, ankete katılan işyerlerinin bildirdikleri, fiziki kapasitelerine göre fiilen gerçekleşen kapasite kullanımlarının ağırlıklı ortalaması alınarak bulunur. İktisadi yönelim anketinde yer alan imalat sanayi kapasite kullanım oranıyla ilgili sorunun yanıtları yüzde olarak alınır ve ağırlıklı ortalaması alınarak imalat sanayi ve alt sektörleri genelinde toplulaştırılır.

İmalat sanayi kapasite kullanım oranı bize sanayi üretiminin gidişatı hakkında bilgi verir. Eğer bu oranda artış eğilimi varsa sanayi üretiminde artış, tersi söz konusuysa sanayi sektörü üretiminde düşüş olduğu gösterir.

Kaynak: TCMB

Abdullah KALIN/Ekonomist

leave your comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading