image

İşsizlik Şubat’ta %13,4; Atıl İşgücü %28,3 Olarak Gerçekleşti

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Şubat ayına ilişkin işgücü istatistiklerini yayımladı. İşsizlik oranının yüzde 13,4 seviyesine yükselirken, atıl işgücü ise Şubat ayında yüzde 28,3 oldu.

Türkiye’de Şubat’ta işsizlik yüzde 13,4 olarak kaydedilirken, geniş tanımlı işsizlik açısından önemli bir gösterge olarak kabul edilen atıl işgücü ise yüzde 28,3 olarak gerçekleşti.

Ocak ayında manşet işsizlik yüzde 12,2 olurken, atıl işgücü de yüzde 29,1 olarak kaydedilmişti.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre 250 bin kişi artarak 4 milyon 236 bin kişi oldu.

15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,4 puanlık artışla yüzde 26,9, istihdam oranı 0,3 puanlık azalışla yüzde 28,1 oldu. Bu yaş grubunda işgücüne katılma oranı ise bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak yüzde 38,5 seviyesinde gerçekleşti.

Ocak ayında atıl işgücü yüzde 29,1 iken Şubat ta yüzde 28,3 olarak gerçekleşti. Bu gösterge iş aramayı bırakan işsizlerden yüzde 0,8 kısmının çalışmaya başladığını göstermektedir.

Kayseri’de halen işçisizlik* devam etmektedir. Sanayicilerin billboardlara ve fabrika önlerinde astıkları pankartlarla işçi aradığı bir yerde işsizlikten bahsetmek kadar doğru olur tartışma konusudur.

*Kayseri’ye has olan atıl iş gücünün iş beğenmemesi.

Kaynak: TUİK                                                                     Abdullah KALIN/Ekonomist

leave your comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading